Tibet a Bhútán - Perly Himalájí

Bhútán / Čína

TIBET

Tibet je historická oblast ve střední Asi. Díky vysoké nadmořské výšce, v průměru 4 900 m.n.m., se Tibetu často říká „střecha světa“. Je to totiž nejvýše položená oblast na světě! Z velké části se rozkládá na Tibetské náhorní plošině, a na jeho území se také nachází nejvyšší hora světa, magický Mount Everest.

V minulosti býval Tibet nezávislým královstvím, od poloviny 20. století je většina původního území okupována Čínskou lidovou republikou.

Velmi významné postavení má v Tibetu náboženství a duchovno, vyznáván je zde tzv. Tibetský buddhismus.
Centrem Tibetu (a zároveň hlavním městem Tibetské autonomní oblasti) je Lhasa. Zde se nachází paláce Potála a Norbulingka, které jsou zařazeny na list světového dědictví UNESCO. Lhasa byla po mnoho staletí „zakázané město“ a její brány byly uzavřeny všem lidem ze Západu.

BHÚTÁN

Toto malé království ležící mezi Indií a Tibetem bylo po staletí izolováno od okolního světa (ještě víc než sousední Tibet). Je to silně budhistická země, což zde utváří zvláštní, až magickou atmosféru.

Bhútán je opravdu výjimečné místo, kam se podívají pouze vyvolení. Místní vláda pečlivě chrání zemi před turisty, aby zachovala jedinečnou přírodu a autenticitu bhútánské kultury. Do země jsou vpouštěni pouze turisté cestující přes cestovní kancelář, a v omezeném počtu.

Na rozdíl od Tibetu, Bhútán je neskutečně zelený, plný vzácných druhů rostlin i zvířat. Celých 50% území Bhútánu se nachází v nadmořské výšce nad 3000 m.n.m.

Proč je Bhútán výjimečný? Zažijete zde opravdu autentickou atmosféru, která na vás bude dýchat od okamžiku překročení hranic, až do odletu. Navštívíte zemi, která je dodnes téměř nedotčena turismem – bez přílivu turistů, a s neuvěřitelně čistým ovzduším a překrásnou přírodou.

Zájezd v detailech

Doprava

Letecky

Délka pobytu

12 nocí / 13 dní

Strava

Snídaně / Polopenze / Plná penze

Cena

od 134.360 Kč

Program zájezdu (12 nocí / 13 dní)

1. den ODLET Z ČR

Sraz na letišti 2,5 hodiny před odletem (dle zvolené varianty, buď v 12:00 v Praze, nebo v 16:30 / 22:45 ve Vídni). U všech variant letíme přes noc a přilétáme až druhý den.

2. den PŘÍLET DO KATHMANDU

Ráno přiletíme do Kathmandu, kde nás vyzvedne místní průvodce a zaveze nás do hotelu. Zvolíte-li variantu s Emirates, přílet je až odpoledne. Zbytek dne volno na odpočinek po dlouhém letu, a možnost procházek po okolí (popř. výlet).

Strava: polopenze
Přenocování: Kathmandu

3. den PROHLÍDKA KATHMANDU A PRVNÍ „VÝŠLAP“

Po snídani se vydáme prozkoumat historické náměstí Durbar Square, skvost Bhaktapuru (cca 14 km východně od Kathmandu). Náměstí bývalo plné historických chrámů, pagod a sošek, část však byla bohužel zničena při zemětřesení v dubnu 2015. My budeme mít možnost prohlédnout si památky, které byly zachovány, a také sledovat místní pracovníky, jak pilně pracují na obnově tohoto magického místa. Odcházet budeme plni dojmů, a s dobrým pocitem, že jsme přispěli k obnově turistického ruchu na tomto místě.

Poté se přesuneme do Nagarkotu (cca 32 km východně od Kathmandu). Nagarkot leží na okraji údolí, v nadmořské výšce 2.175 m.n.m. a je ideálním místem na pozorování Himalájí. Za jasného dne můžeme dokonce spatřit i Mt. Everest!
Odpoledne nás čeká první malý výšlap z Telkotu do Changu (v Changu nás nabere šofér a jedeme zpět do hotelu).

Strava: polopenze
Přenocování: Kathmandu

4. den PŘELET DO LHASY

Po snídani se přesuneme na letiště, odkud odletíme na letiště Gongkar. Zde se potkáme s místním průvodcem, a čeká nás transfer do Lhasy (cca 45 minut jízdy). Po příjezdu se ubytujeme a máme chvíli čas na odpočinek.

Odpoledne se vydáme na první seznámení s městem. Navštívíme chrám Jokhang, nejposvátnější chrám v Tibetu. A také slavné místní tržiště Barkhor, kde můžeme obdivovat (a také zakoupit) ručně vyráběné suvenýry, buddhistické artefakty, koberce, malby, atd. od místních obyvatel.

Strava: polopenze
Ubytování: Lhasa

5. den PALÁC POTALA A PŘESUN DO HOR

Po snídani se vydáme k slavnému paláci Potala, který byl kdysi sídlem Dalajlámů. Palác naprosto dominuje celému panoramatu Lhasy, je to obrovský palácový komplex se 13 patry a téměř 1000 místností. Můžeme zde shlédnout mj. i hrobky osmi Dalajlámů. Potala je zařazen do UNESCO.

Po návštěvě nás vyzvedne náš řidič, a zaveze nás do hor k jezeru Namtso (transfer trvá přibližně 4-5 hodin). Cestou budeme projíždět průsmykem Yangpachen ve výšce 5.630 m.n.m.

Strava: polopenze
Ubytování: Namtso (jednoduché místní ubytování)

6. den TREKKING U JEZERA NAMTSO

Po snídani nás čeká nádherný zážitek – půldenní trekking podél jezera Namtso, s překrásnými výhledy. Namtso je extrémně nádherné jezero, situované v nadmořské výšce 4.718 m.n.m., vyznačující se svou tyrkysově modrou vodou. S délkou 70 km a šířkou 30 km je to největší jezero v Tibetu. Jeho krásu podtrhuje pohoří Nyechen Tangla (7000 m.n.m.), které se zvedá hned v pozadí. Je nutné počítat s tím, že je zde vlhko a chladno, a studené větry i sníh.

Strava: polopenze
Ubytování: Namtso (jednoduché místní ubytování)

7. den ZPĚT DO LHASY A VOLNO

Dnes se vrátíme zpět do Lhasy (cca 4-5 hodin jízdy). Po příjezdu se ubytujeme a máme zbytek dne volno na poslední procházky městem, nebo nakoupení suvenýrů.

Strava: polopenze
Ubytování: Lhasa

8. den ZPĚT DO KATHMANDU A VOLNO

Dnes odletíme z Lhasy zpět do Kathmandu. Zde máme zbytek dne volna na odpočinek (z důvodu letového řádu nelze letět ten samý den do Para, musí se přenocovat v Kathmandu).

Strava: polopenze
Ubytování: Kathmandu

9. den PRVNÍ OCHUTNÁVKA BHÚTÁNU (THIMPHU)

Brzy ráno se přesuneme na letiště a odlétáme ranním letem do Bhútánu. Za jasného dne je let naprosto dech-beroucí, z letadla vidíme všechny hlavní vrcholky Himalájí, vč. Mt. Everest. Po příletu se přivítáme s místním průvodcem a přesuneme se do Thimphu, hlavního města Bhútánu.

Jelikož máme volné odpoledne (a po 2-denním volnu jsme hezky odpočatí), vydáme se na prohlídku Thimphu. Uvidíme pevnost Tashichho Dzong a pomník National Memorial Chorten, Institute for Zorig Chusum (umělecká škola) a Národní knihovnu s prastarými svitky a manuskripty.

Strava: plná penze
Ubytování: Thimphu

10. den PŘESUN DO PUNAKHY A PROCHÁZKA

Dnes nás čeká jízda do Punakhy (cca 3,5 hodiny). Budeme míjet průsmyk Dochu-la Pass v nadmořské výšce 3.088 m.n.m., nejvyšší bod naší cesty. Za jasného dne budeme mít nádherné výhledy na okolní sedmitisícovky, vč. nejvyšší hory Bhútánu, Gangkar Puensum (7.497 m.n.m.). Odpoledne nás čeká procházka k nedalekému chrámu Chimi Lhakhang.

Strava: plná penze
Ubytování: Punakha

11. den TREKKING U PUNAKHY

Po snídani nás řidič zaveze do vesničky Nobgang (cca 45 minut jízdy). Zde začneme náš trek směrem dolů k vesničce Yongu. Cestou budeme míjet místní školu, kde uvidíme, jak se zde místní děti učí. Zastavíme v ovocném sadu, kde budeme moci ochutnat čerstvě utržené ovoce. Od května do června zde ochutnáme himalájské hroznové víno, passion fruit a hrušky. Od října do prosince zde rostou mandarinky. Citróny můžeme vidět během celého roku – odvážní mohou i ochutnat :-)

Poté navštívíme majestátní pevnost Punakha Dzong, která leží na soutoku dvou řek.

Strava: plná penze
Ubytování: Punakha

12. den PARO – PAMÁTKY A INTERAKCE S MÍSTNÍ RODINOU

Ráno po snídani se vydáme na jízdu zpět do města Paro. Po příjezdu se ubytujeme na hotelu a chvíli si odpočineme.
Odpoledne navštívíme Národní muzeum (starodávné bhútánské umění, zbraně, mince, pečetě a přírodní památky). Poté nás čeká procházka k chrámu Rinpung Dzong, od kterého se nabízí krásné výhledy na celé údolí Paro. Budeme-li mít chuť, můžeme také navštívit chrám Kyichu Lhakhang pocházející ze 7.století. Tento chrám představuje založení buddhismu v zemi.

Navečer nás čeká nevšední (a velmi autentický zážitek). Zajdeme totiž do domku místních obyvatel, kde budeme mít možnost poznat jejich způsob života.

Strava: plná penze
Ubytování: Paro

13. den PARO – TIGER´S NEST

Brzy ráno se vydáme na výlet k úchvatnému chrámu Taktsang Monastery, známého spíše pod názvem Tiger´s nest (tygří hnízdo). Svou přezdívku dostal podle Guru Rinpoche, který zde založil bhútánskou formu Mahayského buddhismu. Údajně na toto místo měl přijet na hřbetu tygřice a meditoval zde. Celý výlet trvá cca 5 hodin a součástí je výšlap k Tygřímu hnízdu. Tygří hnízdo tvoří nejtypičtější vyobrazení Bhútánu.

Strava: plná penze
Ubytování: Paro

14. den ODLET

Brzy ráno se nasnídáme a vydáme se na letiště Paro, odkud ranním letem odletíme směr Kathmandu. V Kathmandu budeme mít zařízený hotel na denní využití, jelikož náš mezinárodní let odlétá až pozdě večer (v případě varianty z Prahy až druhý den ráno).

Strava: snídaně
Ubytování: Kathmandu (pouze pro variantu letu do Prahy)

15. den PŘÍLET DO ČR

Jestliže jsme letěli z Vídně, přiletíme zpět v 07:15 (s Emirates až v 12:55).
Jestliže jsme letěli z Prahy, přilétáme do Prahy v 18:30.

Cena pro jednu osobu včetně DPH: od 134.360 Kč

  • Cena zájezdu zahrnuje:
  • Cena zájezdu nezahrnuje:

Platí pro termíny od května do října, kdy je zde nejlepší počasí

Ubytování:

Pro tento zájezd jsme pro vás vybrali 4* hotely nabízející výhodný poměr ceny a kvality. Zároveň jsme při výběru hotelů dbali na zachování autentického zážitku z destinace.

Letové spojení (varianty):

1) Varianta z Prahy: Turkish Airlines

TK 1772 Praha – Istanbul 14:35 – 18:20 délka letu: 2h 45; čekání v IST: 2h10
TK 0726 Istanbul – Kathmandu 20:30 – 06:1O +1 délka letu: 6h55

TK 0727 Kathmandu – Istanbul 07:40 – 12:55 délka letu: 8h; čekání v IST: 4h
TK 1769 Istanbul – Praha 16:55 – 18:30 délka letu: 2h35

2) Varianta z Vídně: Qatar Airways (skvělá návaznost letů)

QR 0184 Vídeň – Doha 19:05 - 01:15 +1 délka letu: 5h10; čekání v Doze: 55 m
QR 0652 Doha – Kathmandu 02:10 - 09:30 délka letu: 4h35

QR 0651 Kathmandu – Doha 21:15 - 23:50 délka letu: 5h20; čekání v Doze: 2h55
QR 0189 Doha – Vídeň 02:45 – 07:15 délka letu: 5h30

3) Varianta z Vídně: Emirates (dlouhé čekací doby v Dubaji)

EK 0126 Vídeň – Dubaj 22:45 - 06:20+1 délka letu: 5h35; čekání v Dubaji: 6h
EK 0575 Dubaj – Kathmandu 12:20 - 18:25 délka letu: 4h20

FZ 0574 Kathmandu – Dubaj 23:10 - 02:10 délka letu: 4h45; čekání v Dubaji: 6h45
EK 0127 Dubaj – Vídeň 08:55 – 12:55 délka letu: 6h

Cena letenky na vyžádání dle konkrétního termínu. Ceny začínají od 17.000 Kč na osobu.

Mapa pobytu

Kontaktujte specialistu

Martina Vachelova

Bla bla bla

E-mail

martina@unitravelgroup.cz

Telefon

+420723808452

Kontaktní formulár

Poptávka je nezávazná. Budeme se těšit na vaše dotazy.