LETNÍ TURISTICKÁ SEZÓNA 2024 – KONZULÁRNÍ PODNĚTY. Novinky, připravované akce
Jako každý rok MZV otevírá dočasná konzulární jednatelství (KJ) v průběhu nejvytíženějšího období letní turistické sezóny. KJ jsou zřizována v místech, kde velký počet českých občanů potřebuje konzulární pomoc nebo asistenci.
V letošní sezóně se prodlužuje činnost KJ Split až do konce září.
Bulharsko: KJ Burgas od 1. 7. do 31. 8. 2024
Chorvatsko: KJ Rijeka: od 1. 7. do 31. 8. 2024 a
KJ Split: od 15. 6. do 30. 9. 2024
Španělsko: HK Barcelona bude posílen ze strany KÚ ZÚ Madrid:
od 16. 8. do 16. 9. 2024
Tel. kontakty na KJ jsou uvedeny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí https://mzv.gov.cz/jnp/.
I letos budou na základě vzájemné dohody fungovat společné policejní hlídky v Chorvatsku a Bulharsku. Smyslem přítomnosti českých policistů v národních uniformách je pomoci českým občanům, kteří se stanou obětí trestných činů, pomoci při dopravních nehodách nebo při pátrání po nezvěstných osobách. Hlídky fungují také jako podpora při prevenci kriminality, spolupracují s místní policií a pomáhají překonat jazykovou bariéru českých občanů. Jejich přítomnost přispívá rovněž k pocitu bezpečí českých turistů během dovolené. Působení českých policistů a jejich profesionalita jsou ze strany zahraničních partnerů a českých občanů velmi kladně hodnoceny.
Chorvatsko - Šibenik, Omiš, Vodice
- od července do srpna
Bulharsko: - Nesebar, Primorsko
- od července do srpna
V souvislosti s LOH v Paříži MZV posiluje konzulární úsek ZÚ Paříž o dva pracovníky. Doporučujeme CK, které organizují zájezdy na OH, aby reflektovaly doporučení a informace publikované na webu MZV a ZÚ Paříž. Některé důležité informace: turistické autobusy nebudou mít přístup k obvyklým parkovacím místům, turisté nebudou moci navštěvovat obvykle přístupná turistická místa. Doporučujeme, aby CK upozornily klienty na nejvyšší stupeň bezpečnostní hrozby.
MZV vždy a ve všech materiálech doporučuje sjednání komerčního zdravotního pojištění při cestách do zahraničí, včetně cest po zemích EU. Pojišťovny musejí být schopny zajistit si dokumentaci v cizím jazyce na klienty nebo jejich příbuzné, a to i v případech hospitalizací v těžkém stavu, repatriací nebo úmrtí.
V případě, kdy dítě cestuje jen s jedním rodičem, doporučujeme, aby si doprovázející rodič opatřil písemný souhlas druhého rodiče, který s dítětem necestuje. V řadě států je tento doklad požadován. Rovněž v případě, že dítě cestuje v doprovodu jiné osoby, než je rodič nebo zákonný zástupce, doporučujeme ověřit u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda kromě platného cestovního dokladu není vyžadován písemný souhlas rodičů (zákonných zástupců) s cestou dítěte do zahraničí, popř. doporučujeme preventivně tento souhlas mít s sebou. Informace jsou podrobně shrnuty v článku Cestování s dětmi na webu MZV.
Před cestou je nutno si zkontrolovat platnost osobních dokladů. Některé státy mimo EU vyžadují pro vstup minimální platnost cestovního dokladu 6 měsíců.
Silně apelujeme na to, aby klienti byli upozorňováni na striktní dodržování místních zvyklostí, které mohou být velmi odlišné od našich.
Doporučujeme mít u sebe nebo v mobilu také kopii cestovního dokladu pro případ ztráty nebo odcizení.
V případě cestování vozem apelujeme na všechny české řidiče, aby se předem seznámili s podmínkami silničního provozu v dané zemi a dodržovali je. Při jejich nedodržování (vč. jízdy bez pásů, používání mobilního telefonu za jízdy, nedovoleného parkování) hrozí v některých státech vysoké pokuty a může také dojít k zabavení řidičského průkazu na místě. Doporučujeme informovat se o nutnosti použití dálniční známky či emisní známky.
V některých státech může být držení i malého množství lehkých drog trestné.
Upozorňujeme na možná podvodná jednání v případě, že cestovatelé volí neprověřené a neznámé provozovatele půjčoven automobilů. U místních nerenomovaných společností může být problémem také stav půjčovaných vozů (především v některých asijských a afrických zemích).
Upozorňujeme na problém účelových sňatků. Podvodníci cílí zejména na svobodné ženy v oblíbených turistických destinacích jako Egypt či Tunisko.
CK zaměřené na organizaci vysokohorské turistiky by své klienty měly dostatečně podrobně informovat o zdravotních rizicích spojených s vysokohorskou turistikou a o adekvátním vybavení. Řada klientů CK absolvuje výstup do výšek až 4.000 m n.m. bez předchozí přípravy. Zdravotní komplikace, v nejhorších případech i smrt v důsledku akutní horské nemoci hrozí i v nižších nadmořských výškách. Outdoorové aktivity mají být zajišťovány výhradně kvalifikovanými zkušenými průvodci.
Naši občané by měli být obezřetní při podepisování jakýchkoli textů v jazyce, kterému nerozumí (při nehodě, na policii apod.).
Pozor je třeba dávat na fotografování potenciálně citlivých objektů v řadě zemí. I pořízení nevinné momentky s dobrým úmyslem může vést k zadržení a vleklému procesu. Informace nebo videa z činností, které jsou v rozporu s místními předpisy a které cestovatelé dávají na sociální sítě, se mohou stát důkazním materiálem.
Je nutno dodržovat zákazy a omezení plavání v moři při vyvěšování výstražných vlajek (zelená – žlutá – červená). Např. kvůli spodním proudům může existovat vysoké riziko i tehdy, když je mořská hladina klidná.
V případě vystavení náhradního cestovního dokladu při ztrátě nebo odcizení biometrického pasu nelze letět zpět do ČR přes USA.