Bulharsko

V srdci Balkánského poloostrova najdete vše, co hledáte: klidné moře, čisté písečné pláže, moderní letoviska i zajímavé kulturní a historické památky, ale také přenádhernou přírodu a vysoké hory, to vše za velmi příznivé ceny.

ZAKLADNÍ INFORMACE

Geografie
Bulharsko (oficiálním názvem Bulharská republika) leží v jihovýchodní Evropě, konkrétně na Balkánském poloostrově. Sousedí na severu s Rumunskem, na západě se Srbskem a Makedonií, na jihu s Řeckem a na jihovýchodě s Tureckem. Východní hranici Bulharska tvoří Černé moře, jehož téměř 400 km dlouhé pobřeží je velmi oblíbenou destinací turistů. Vzhledem k vnitrozemské poloze moře je příliv a odliv téměř neznatelný.Velká část Bulharska je hornatá. Středem země se táhne pohoří Stará planina. Na jihozápadě se rozkládá důležité pohoří Rila, v kterém se nachází nejvyšší hora Bulharska (a i celého Balkánského poloostrova) – Musala (2925 m.n.m.). Známá pohoří jsou také Rodopy a Pirin. Nejvýznamnější řekou je Dunaj ústící do Černého moře.

Počasí
Při pobřeží Černého moře panují příjemné středomořské teploty, v Dunajské nížině pak očekávejte horká a suchá léta. Ve středu a na severu země je podnebí spíše kontinentální. Ve vyšších nadmořských výškách hor buďte připraveni na chladnější horské klima, v zimě se lyžaři radují z dostatečných sněhových srážek. Ideální období na koupání je červen až srpen, pro výlety je nejlepší květen až září.

Historie
Prvními známými obyvateli na území Bulharska byli Thrákové, kteří patřili do indoevropské etnické skupiny a věřili v mnoho bohů. Od 8.st.př.n.l. sem přicházejí Řekové, kteří zde založili kolonie a kulturně ovlivňovali thráckou kulturu. Po Makedónské okupaci Filipem II. a Alexandrem Velikým nastupuje nadvláda Říma – Římané zde vybudovali lázně (např. Sofia, Kjustendil). Římská říše byla rozvrácena barbarskými kmeny a kolem 5.-7 st. n.l se zde usazují slovanské kmeny, které postupně splývají s Thráky a také s turkotatarskými Bulhary. Roku 681 vzniká první bulharský stát s hlavním městem Pliska, během 9.st. Bulhaři přijali křesťanství. Bulharsko bylo poté ovládnuto Byzantskou říší, roku 1185 vzniká Druhý bulharský stát s centrem ve Velikém Tarnovu. Postupně se Bulharsko dostává pod stále větší vliv Osmanské říše, pod kterou bylo začleněno na dalších 500 let. V 18.století propuká bulharské národní obrození, které bylo provázeno krvavými potyčkami, až teprve roku 1908 vyhlašuje bulharský kníže Ferdinand nezávislost Bulharska a přijímá titul cara. Po balkánských válkách vedených proti Srbům vstupuje Bulharsko do první světové války s cílem zvrátit nepříznivé výsledky balkánských válek. Avšak znovu neúspěšně. Na začátku druhé světové války vyhlašuje neutralitu, postupně však pod tlakem okolností vstupuje do války na straně nacistického Německa. Po vstupu Rudé armády na území Bulharska již válku dokončuje na straně Spojenců. Bulharsko se po válce stává součástí sovětského bloku, teprve po roce 1989 prochází procesem demokratizace. V roce 2004 vstoupilo do NATO a roku 2007 pak do EU.

Populace
Většina obyvatel je původem bulharského (84%), žije zde ale i poměrně velká menšina Turků (přes 9%), dále Romové, Arméni, Rusové, kteří přišli za dob sovětského svazu, Řekové a Židé. Jelikož v Bulharsku převládá úmrtnost nad porodností, v budoucnu nejspíše etnické skupiny početně převýší původní bulharské obyvatelstvo.

Jazyk
Úředním jazykem je bulharština. Porozumění je ale poměrně snadné, některá slova jsou podobná, Bulhaři totiž patří ke slovanské větvi stejně jako my.Výhodou budou mít ti, kteří umí azbuku, některé nápisy jsou ale psány i v latince. V letoviscích se domluvíte zejména rusky, někdy i česky, na letištích je běžná angličtina nebo němčina. Nezapomeňte na jednu bulharskou zvláštnost: Bulhaři často kývají hlavou, zdálo by se, že souhlasí, ale opak je pravdou. Právě toto gesto znamená NE a naopak, pokud vrtí hlavou, kladná odpověď je jistá. Tento specifický zvyk prý pochází z doby, kdy bylo Bulharsko okupováno Turky – Bulhaři byli nuceni pod pohrůžkou násilí přestoupit na islám – kývali na souhlas, ale v duchu nesouhlasili.

Náboženství
Většinou převládá pravoslaví (téměř 70%) – v zemi stojí kolem 1600 kostelů a chrámů. Druhým náboženstvím je islám, nachází se zde kolem 900 mešit. 17% lidí je bez vyznání, vyskytuje se v menšině i judaismus a katolictví.

Ekonomika
Bulharsko se p roce 1989 vydalo na cestu postupné demokratizace země. Na území Bulharska se vyskytuje nekvalitní hnědé uhlí a zásoby barevných rud.Na pobřežích Černého moře se získává mořská sůl. Mezi významná odvětví průmyslu patří metalurgie, strojírenství, stavba námořních lodí, potravinářství (produkce růžového oleje, pivo, sýry). Významná je také tabáková výroba. V zemědělství převažuje rostlinná výroba, pěstuje se pšenice, zelenina,ovoce či vinná réva. Teplé podnebí v nížinách přeje pěstování tabáku, bavlníku a rýže. V horách se chovají ovce a buvoli, na farmách najdete vepře, skot a koně.

UŽITEČNÉ INFORMACE

Vízum
Pokud jedete do Bulharska jako turisté, nepotřebujete vízum – stačí Vám platný pas nebo občanský průkaz

Clo
Na hranicích musíte deklarovat zboží přesahující hodnotu 300 USD. Bezcelně lze dovést 100g parfému a 250 ml toaletní vody, 200ks cigaret ( jeden karton) nebo 250g tabáku, 50ks doutníků nad 30g váhy nebo 100ks doutníků do 30g váhy. Z tekutin pak 2l vína (šumivého i nešumivého), 1l alkoholu, destilátů do 22% obsahu alkoholu 2 litry, 500g kávy nebo 200g kávového extraktu, 100g čaje nebo 40g čajového extraktu.
Hodnoty dárků by neměly přesáhnout 100 USD. Zakázán je dovoz drog, zbraní a výbušnin. S omezením pak funguje dovoz starožitností, loveckých a uměleckých trofejí. Vyhněte se také suvenýrům z rostlin a zvířat. Hotovost nesmí přesáhnout 10.000 USD nebo jiných valut odpovědné hodnoty.

Časový posun
Při příjezdu do Bulharska si nezapomeňte posunout hodinky o hodinu napřed, a to po celý rok (Bulharsko zavádí letní čas ve stejných termínech jako ČR).

Peníze
Oficiální měnou v Bulharsku je bulharský lev, který se dělí na 100 stotinek. Ideální je měnit dolary nebo eura. Směnáren je všude v zemi dostatek. Pokud všechna leva neutratíte, není žádný problém je před odjezdem ze země vyměnit na volně směnitelnou měnu.

Kreditní karty
Ve větších hotelech, supermarketech a cestovních agenturách můžete platit kreditními kartami Maestro, VISA, MasterCard či American Express. Přijímají je i bulharské bankomaty. Pro jistotu je ale vždy lepší mít s sebou i jistotu hotových peněz.

Oblečení
Z oblečení se hodí bavlněné, prodyšné věci. Pokud se chcete podívat do církevních památek, nezapomeňte na zahalená ramena a kolena.
Koupání bez plavek je povoleno jen na vyznačených plážích, na ostatních je koupání a opalování „nahoře bez“většinou tolerováno. Na pláže Černého moře jsou nutností sluneční brýle, opalovací krém, plavky a klobouk chránící proti ostrému slunci.

Zdravotní péče
První pomoc Vám na území Bulharska poskytnou zdarma – platí mezinárodní dohoda s Českou republikou. Přesto doporučujeme uzavřít cestovní pojištění, které pokryje výlohy na ošetření, hospitalizaci, léky a nezbytné převozy. Žádné očkování není povinné, doporučuje se však očkování proti hepatitidě A a B a tetanu.Podobně jako u nás se v lesích Bulharska vyskytuje klíšťová encefalitida a borelióza – do zalesněných oblastí doporučujeme vhodné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.
Pokud budete potřebovat lékárnu, je jich všude dostatek a jsou kvalitně vybavené. Léky se vydávají bez receptu a hradí se na místě v hotovosti. Otevírací doba lékáren je obvykle 8.00 – 22.00 hod.
Přestože je voda z kohoutku pitná, pro jistotu je lepší kupovat vodu balenou.

Elektřina
Není potřeba pořizovat si adaptér, zásuvky jsou klasické dvoukolíkové.

Bezpečnost
Kriminalita je mírně vyšší než v ČR – běžné jsou zejména krádeže. Dávejte pozor na cestovní doklady a osobní věci . Cennosti nechávejte v hotelovém sejfu. Dávejte pozor na případné podvody při směně peněz ve směnárnách. Hotovost noste raději rozdělenou na více místech. Pokud budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, bude pro Vás pobyt v Bulharsku příjemným odpočinkem bez starostí.

SPORT A AKTIVITY

Bulharské svátky
Bulhaři milují oslavy a svátky, ať už se jedná o svatbu nebo náboženský obřad. Nosí při nich tradiční kroje, pijí velké množství vína a tančí Choro - tradiční kolový tanec.

Pláže a koupání
Většina pláží je písečných a velmi čistých a upravených. Koupání u Černého moře je ideální pro rodiny s dětmi – vstup do vody je pozvolný a voda neobsahuje tolik soli. V moři na Vás navíc nečekají nebezpeční živočichové jako jedovaté ryby či ježci. Na plážích se většinou můžete i dosyta pobavit, odpočinout v příjemných kavárničkách nebo si vyzkoušet vodní sporty.

Vodní sporty
V letoviscích Sozopol či Zlaté Písky vyzkoušejte windsurfing, jachty, vodní či tryskové lyžování, parasailing, potápění či šnorchlování.
Sjíždění řeky je ideální v jarních měsících na řekách Ossam, Arda a Struma, které mají v této době dostatek vody.

Potápění
Téměř 400 km černomořského pobřeží láká milovníky podmořského dobroružství. Bezpečné, klidné vody s malým obsahem solí jsou ideální. Potapěčský servis ale není úplně dostačující, pokud tedy nechcete být zklamáni, vezměte si potapečskou výstroj s sebou. Ve větších letoviscích (např. Primorsku) ale s půjčením vybavení není žádný problém. Pod vodou můžete zahlédnout slávky jedlé, mořské kraby, koníky, medůzy, rejnoky či platýze. Někde můžete narazit také na vraky potopených lodí, např. V Primorsku či u Černomorce.

Rybolov
V místních řekách se můžete těšit hlavně na pstruhy, štiky ale i kapry. Rybářské náčiní si můžete zapůjčit, ideální je např. přímořské město Burgas či menší vesničky na jihu bulharského pobřeží.

Vinařská turistika
Za vínem můžete putovat do Podunajské nížiny, kde se pěstuje bulharská odrůda zvaná Gamza, k Černému moři nebo do Thrácké nížiny v centrálním Bulharsku (zde se okolo známého Údolí růží nacházejí i vinice - vynikající je např. odrůda Karlovo Misket).

Golf
V současné době najdete v Bulharsku několik moderních hřišť a nabídka se neustále zvětšuje, Největší golfové hřiště najdete nedaleko Balchiku – letoviska ležícího asi 40 km od Varny. Vyzkoušejte např. Lightouse Golf Resort and Spa, který se nachází na útesu nad mořem či Black Sea Rama Golf & Villas s panoramatickými výhledy na moře, jehož architektem je Gary Player.

Turistika
Nádhernou bulharskou krajinu si nejlépe užijete při vycházkách a výletech. Bulharsko láká krásným pobřežím, ale také vysokými horami a úrodnými nížinami. Objevte močály, mokřady, jezera, borové lesy či plantáže růží.
Více než polovina Bulharska je hornatá, najdete zde celkem 44 pohoří Vydejte se do prý nejkrásnějšího pohoří Pirin, kde Vás okouzlí jezera, hluboké kaňony, vodopády a borové lesy. Hlavní stezky jsou nejlépe popsány v anglicky psané mapě Nárdodní park Pirin (1:55 000). Základnou pro turistické výšlapy v Rodopech je Shiroka Lûka, odkud se vydáte po devíti značených cestách.
Pohoří Stará Planina pokrývá asi 10% území Bulharska, jeho nejvyšším bodem je hora Botev (2376 m). Vydat se můžete také do vápencového a dolomitového pohoří Rila, které je součástí UNESCO či do centrálního Bulharska, kde ve městě Veliko Târnovo můžete sehnat mnoho informací o pěší turistice v okolí.

Cyklistika
Nechte se okouzlit krásou bulharské krajiny a pohostinností místních obyvatel. Můžete zavítat do vysokých pohoří (oblíbené jsou např. značené stezky v Rodopech) či využít silniční turistiky poblíž Černého moře (ne úplně u pobřežích, jelikož se zde velmi zintenzivňuje doprava). Služby půjčování horských kol se neustále rozšiřují a zkvalitňují. Spokojeni jistě budete v oblasti Pamporovo, Troyan a Veliko Târnovo.

Lyžování a zimní sporty
Bulharské hory mají v zimě dostatek sněhu a také lákavé ceny. Občas však na úkor kvality úpravy svahů. Hlavní sezóna probíhá od poloviny prosince do poloviny dubna. Spokojeni budete v oblastech Bansko, Borovets, hora Vitosha a Pamporovo.

Jízda na koni
Bulharsko je země jezdectví. Ať již chcete vyzkoušet svoji první jízdu nebo se vydat na náročnější několikadenní vyjížďku, v sedle budete nadmíru spokojeni. Hlavními cíli delších cest je pohoří Balkán, Rila, Stara Planina, Troyan či Údolí růží.

Kultura
Většina větších bulharských měst má své muzeum, v kterém můžete nahlédnout do bohaté historie Bulharska a jeho kulturních tradic.
Krásným zážitkem bude jistě prohlídka historického přímořského města Nesebar, kde se ve starých spletitých uličkách ztratíte v atmosféře dávných časů. Prohlédnout si zde můžete také turecké lázně, větrný mlýn a zejména architektonické skvosty starého města. Dalším takto historicky cenným místem je starobylé rybářské městečko Sozopol s dřevěnými domky v kameny dlážděných uličkách. Burgas je největší bulharský přístav, který má i své letiště. Může se pochlubit krásným přímořským parkem a památkami ze 17.století.
Město Varna je dalším magnetem černomořského pobřeží, návštěvníci obdivují divadlo, katedrálu, galerie, přímořský park a hlavně Delfinárium. Varna je také ideální základnou k výletům na blízké pláže (Zlaté Písky) či do okouzlujících městeček jako jsou Balčik a Dobrich.
Balčik je jedním z nejstarších měst na černomořském pobřeží, který byl vybudován na pískovcových terasách z bílého kamene. Nevynechejte prohlídku orientálně pojatého letohrádku rumunské královny Marie z doby, kdy toto území bylo součástí Rumunska. V botanické zahradě si prohlédnete druhou největší sbírku kaktusů v Evropě.
Asi 20 km od Varny se nachází tzv. „Zkamenělý les“ tvořený bizardními zkamenělými kmeny, které mohou připomínat těla zvířat i lesních strašidel. Pochází z doby před zhruba 50 miliony let.
Severně od Varny najdete letovisko Zlaté písky s nejlepšími plážemi oceněnými Modrou vlajkou. Okolo se rozkládá chráněné území, které je domovem vzácných zvířat, vyskytují se zde léčivé prameny a tím pádem i oblíbené lázně. Navštívit můžete klášter Aladža ukrytý v lesích či komplex Katakombite.
Za historický symbol Bulharska je považováno město Veliko Târnovo, které bylo ve středověku centrem bulharského státu. Dominantou je vysoký skalnatý kopec Carevec, jež je obklopen mohutnými středověkými hradbami.
Za návštěvu stojí take rilský pravoslavný klášter, který je take zaspán na seznam UNESCO. Původně se jednalo o asketický příbytek mnicha Ivana Rilského, který byl postupně přestavěn na klášter a v 18. a 19.století představoval symbol uvědomění slovanské národní identity po letech turecké okupace. Dnes sem láká tajemná a zadumaná atmosféra podporovaná tichými modlitbami mnichů všude kolem.

Z kulturního a etnografického hlediska je zajímavá vesnice Balgari ležící na úpatí národního parku Strandža. V této vesničce shlédnete na začátku června u příležitosti svátku sv. Konstantina a Eleny tanečníky poskakující po rozžhavených uhlících.
Hlavní město Sofie s téměř miliony obyvatel je kulturním, ekonomickým i intelektuálním centrem státu. Je to místo mnoha tváří, kde se vedle sebe nacházejí rozlehlé parky, tržiště a krásné kavárny, ale i oprýskaná špinavá sídliště a pozůstatky komunistické éry.

Welness a spa
Lázeňství má v Bulharsku dlouhou a bohatou historii. Ideální je přítomnost minerálních pramenů s rozmanitým složením i bahenní zdroje využívané pro bahenní léčbu. Lázeňskou léčbu doplňují rozmanité druhy bylin a skvělé včelí produkty. Nejznámějšími wellness centry u Černého moře jsou např. Dobroudja Hotel v letovisku Albena, hotelu Ambassador v Golden resort Písek či Pomorie Hotel v přímořském městečku Pomorie. Pestré možnosti ale najdete i v horských městech – Stará Zagora, Banja či Velingrad v horách Rodopy.

Kuchyně
Bulharská kuchyně byla v minulosti ovlivněna mnoha kulturami. Dnes je směsí tradiční balkánské kuchyně s inspirací řeckého a tureckého kuchařského umění.
Nejtypičtějším lehkým bulharským jídlem je šopský salát se sýrem feta, dále Sněžanka (směs okurky a jogurtu) a nejoblíbenější letní polévka tarator (základ tvoří nasekaná okurka, bílý jogurt, česnek, vlašské ořechy kopr a voda). Z masových pokrmů jsou běžné keftě a kebabče – masové pokrmy z mletého masa. Mleté maso přidávají Bulhaři i do typicky tureckého jídla – musaky (zapečená zelenina s brambory). Na pobřeží jsou také běžné rybí pokrmy. Skvělým desertem po jídle nebo k vínu je kaškaval – ovčí nebo kraví sýr.
Nejčastější přílohou je bílý chléb, který se jí téměř ke všemu a nejlepší je skutečně čerstvý.
V Bulharsku se nachází mnoho minerálních pramenů, proto jsou různé druhy minerálek běžnou součástí stolování. Hojně se pije také káva. Z tvrdšího alkoholu je velmi oblíbená rakija (pálenka z peckovitých plodů) nebo mastika (destilát s příchutí lékořice). Bulharsko je také oblíbenou vinařskou destinací s dlouhou historií, nezapomeňte tedy na sklenku skvělého vína. Oblíbenými vinařskými regiony jsou Podunajská nížina (např. tradiční odrůda Gamza), Černomořská oblast, Údolí růží (odrůda Karlovo Misket), Thrácká nížina (Muškát, Cabernet Savignon, Merlot) a oblast Melniku (nejstarší vinařská oblast s odrůdou Široka melniška loza).
Tradiční značky piva jsou Zagorka, Kamenica a Šumensko.

Nakupování, suvenýry
Na tržištích zkuste smlouvat, v kamenných obchodech jsou ceny většinou pevně dané. Jako suvenýr si můžete přivézt mušličkové šperky, vyšívané šátky, ručně tkané koberečky nebo měděné nádobí. Typickými suvenýry jsou malé lahvičky s růžovým parfémem v dřevěném obalu a nezaměnitelná barevná keramika.

OBLASTI A REGIONY

Černomořská oblast
Pobřeží Černého moře je nejnavštěvovanější oblastí Bulharska a to zejména díky Černému moři, které je celkem klidné a bezpečné. Letoviska jako Varna s velkým množství muzeí, nekonečnými letními festivaly a zajímavými archeologickými památkami, dopravní tepna Burgas, dále překrásné město Nesebar s mnoha historickými budovami , malebný Sozopol s typickými dřevěnými domy a ukrytými útulnými kavárnami a hospůdkami či oblíbené Primorsko – to všechno jsou místa lákající slunce a moře chtivé turisty. Na pobřeží se nacházejí i krásné přírodní lokality – např. NP Zlaté Písky s krásnými plážemi a léčivými minerálními prameny, divoký přírodní park Strandža na jihu pobřeží oblíbený pro ekologickou turistiku, či přírodní rezervace Ropotamo plná velkých písečných dun a močálů.

Severní Bulharsko
V oblasti u hranic s Rumunskem se nacházejí města jako historický Belogradčik či Pleven. Mezi přírodní zajímavosti severu patří krásná jeskyně Magurata s krápníkovou výzdobou, bizardní vápencové a pískovcové Belogradčikské skály, přírodní rezervace Srebarna s mnoha druhy ptáků či jeskynní komplex Ledenika.

Centrální Bulharsko
Centrální bulharsko je původní historické jádro bulharského státu. Stopy zde zanechala také téměř pětisetletá turecká nadvláda. Nachází se zde město Veliko Târnovo – symbol národního obrození 19.st., odkud se šířily obroditelské myšlenky.
Okolo města Šumen, kde stojí největší mešita na bulharském území (Tombulova mešita), se nachází Šumenská dolina s pestrou a rozmanitou krajinou – pláně, kopce i dlouhá pásma hor. Blízko Šumenu se nachází také hojně navštěvované Madarské jeskyně.
Přímo v srdci Bulharska leží NP Centrální Balkán, kde žijí ohrožené druhy divoké zvěře jako např. vlci, kuny, vydry, divoké kočky, různé druhy netopýrů, kamzíci nebo orli. Najdete zde i okouzlující vodopády.
Navštivte také druhé největší město země Plovdiv nebo pivařské město Stara Zagora (jedna z nejstarších osad na území Bulharska). Krásným zážitkem bude také prohlídka proslulého Růžového údolí, kde se pěstují ty nejkrásnější a nejvonnější růže na Balkánském poloostrově.

Západní Bulharsko
Severozápad s nedostatečnou infrastrukturou nepřitahuje příliš turistů, naopak jihozápad země s krásnými pohořími Rila a Pirin je velkým lákadlem. Horské vesničky, husté lesy, starodávné kláštery, mnoho jezer a minerálních pramenů – to je pravé Bulharsko. V létě je tato oblast ideální pro turistiku, v zimě se pak proměňuje na oblíbenou lyžařskou destinaci. Dominantou celé oblasti je neustále vzkvétající hlavní město Sofie s nedalekým pohořímVitoša.

04. březen, 2013