Portugalsko

Portugalsko se může chlubit bohatou námořní historií, nádher¬nými plážemi, malebnými městečky a krajinou porostlou olivovými háji a vinicemi. Celá zem je posetá památkami UNESCO a Lisabon má pověst jednoho z nejatraktivnějších a nejuvolněnějších hlavních měst v Evropě. Velkou předností Portugalska jsou i poměrně nízké ceny. Portugalskou vášní je vychutnat si život. To Portugalci dělají při lidových festivalech, u prostého, poctivého jídla štědře zalitého olivovým olejem, při poslechu zajímavých houslových melodií, nebo i při nákupech na trzích, které oplývají rybami, ovocem i květinami. Vrchol sezony nastává v půlce července a trvá do konce září, v oblasti Algarve až do zimy. Také stojí za to navštívit Portugalsko v období Velikonoc a Carnavalu, protože oba svátky doprovázejí bouřlivé oslavy.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Geografie
Portugalsko, oficiálním názvem Portugalská republika, s hlavním městem Lisabon, je stát nacházející se na jihozápadě Evropy, v západní části Pyrenejského poloostrova. Jediným sousedícím státem je Španělsko, západní a jižní břehy omývá Atlantský oceán. Součástí Portugalska je i souostroví Azory a Madeira, které leží na styku litosférických desek a vznikly sopečnou činností.
Většinu území pokrývají horská pásma jako Serra de Nogueira, Serra de Marão či pahorkatina Alentejo. Pouze západní a jižní část Portugalska tvoří rovné plošiny a nížiny se strmými skalnatými útesy. Mezi nejvýznamnější řeky patří Tejo, Douro a Guadiana. Nejvyšší horou je hora Pico (2351 m.n. m.) na ostrově Pico, který je součástí Azorských ostrovů, zatímco nejvyšší horou na pevnině je Serra da Estrela (1991 m.n.m.).

Podnebí
Podnebí se liší v závislosti na regionu. Na západě a severu Portugalska vládne mírné oceánské, na jihu pak subtropické středomořské se suchými horkými léty a mírnými vlhkými zimami. V sezoně se teploty pohybují kolem 30°C. Od dubna do září panuje v celém Portugalsku ideální počasí pro dovolenou.U pobřeží Atlantského oceánu fouká silnější vítr, naopak na pobřeží v provincii Algarve vane příjemný větřík. Madeira je na severu deštivá, na jihu teplejší a sušší. Azory mají subtropické klima s celoročními dešti a silnými větry.

Historie
První osídlení Portugalska sahá již do 5 tisíc let př.n.l., památky z tohoto období najdete např. v podobě neolitických nápisů ve Vila Nova de Foz Côa. V dalších tisíciletích se zde vystřídalo mnoho civilizací – Féničané, Keltové, Kartaginci, Římané, nakonec i Arabové. Až v 11.století vzniklo v průběhu rekonkvisty portugalské hrabství v čele s králem Alfonsem I. Portugalským. Velmi důležité a přínosné pro zemi byly zámořské objevy. Portugalsko se stalo průkopníkem těchto zaoceánských plaveb a získalo rozsáhlé kolonizované území. Roku 1488 například Bartolomeu Dias obeplul Mys Dobré naděje, roku 1498 přistál Vasco da Gama v Indii, dále se portugalské kolonie rozšířily i v Jižní Americe –Brazílii a Africe.
Portugalsko bylo spojencem Anglie a proto bylo v napoleonských válkách napadeno Francií. Brazílie jako hlavní kolonie se osamostatnila roku 1822. Republika byla vyhlášena v Portugalsku roku 1910, ale netrvala příliš dlouho. Roku 1926 došlo k vojenskému puči a roku 1932 byla nastolena diktatura António Oliveira de Salazara založena na konzervativní, nacionalistické vládě. Portugalsko pomalu ztrácelo svá koloniální panství, na demokratickou cestu se vydalo až po pádu vlády Salazara a jeho nástupníka Marcelo Caetana roku 1974. V roce 1986 Portugalsko vstupuje do EU.

Populace
Počet obyvatel Portugalska činí kolem 10.6 milionů. Obyvatelé patří ke středozemské populaci, řadí s mezi potomky Keltiberů. V době diktatury emigrovalo mnoho Portugalců na západ do demokratičtějších zřízení, v současné době země zaznamenává velký příliv imigrantů, zejména z Brazílie, Ukrajiny či Kapverd.
Většina obyvatel žije ve velkých metropolích Lisabon a Porto a na pobřeží Algarve. Hornatiny jsou obydlené mnohem méně, někdy přímo vylidněné.

Jazyk
Oficiálním jazykem je portugalština, na kterou jsou Portugalci velmi hrdí a nejsou rádi, když je srovnávána nebo připodobňována ke španělštině. Portugalština patří mezi románské jazyky, kterými mluví přes 300 milionů lidí na celém světě. Patří tak mezi 5. nejrozšířenější jazyk světa. Většina slovní zásoby pochází z latiny, ale velký vliv na jazyk měli také námořníci přivážející slovíčka z celého světa, a Arabové, kteří na území Portugalska dlouhá staletí sídlili.

Náboženství
84% obyvatel je římskokatolického vyznání, asi 3 % jsou evangelíci. Církev má v Portugalsku velmi silné postavení, ale její obliba v současnosti upadá hlavně u mladé generace. Dodnes se zde vyskytuje židovská komunita, která sem přišla v 15.století, ale která zde neměla na růžích ustláno. S příchodem imigrantů se postupem času objevil také islám a hinduismus.

Ekonomika
V Portugalsku je důležitý průmysl, ale také zemědělství a turismus, který se rozvíjí hlavně v Lisabonu, Portu, pobřeží Algarve, Madeiře a Azorách. Po vstupu do EU začal významný ekonomický rozvoj, jaký Portugalsko nepamaatuje. Hlavními průmyslovými odvětvími jsou hutnictví, těžba, textilní, chemický a potravinářský průmysl. Těží se cín, černé uhlí, měď, stříbro a mramor. Dováží se ale ropa a zemní plyn. Významná je také těžba dřeva a korku, kde Portugalsku patří mezi první vývozce korku na světě. Na portugalské půdě se pěstuje pšenice, kukuřice, rýže, olivy, vinná réva, ovoce i zelenina, chovají se ovce, skot, kozy, osli a drůbež. Významné jsou i rybí produkty, které země vyváží.

UŽITEČNÉ INFORMACE

Vízum
Do Portugalska lze cestovat na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, vízum není potřeba. Přihlašovací povinnost plní ubytovací zařízení. Pokud se však hodláte zdržet více než tři měsíce, máte povinnost ohlásit tuto skutečnost na obecním úřadu dle místa svého bydliště v Portugalsku. Stačí předložit průkaz totožnosti, uvést adresu portugalského bydliště a důvod pobytu.

Clo
Do Portugalska můžete bezcelně dovézt 200 cigaret, 1 litr alkoholu nad 22%, 50 ml parfému, osobní léky a předměty k osobní spotřebě jako jsou šperky, fotoaparáty, osobní počítače, přenosné hudební nástroje, a další. Zakázán je vývoz neautorizovaných vydání knih z fondu národního kulturního bohatství, esence k výrobě portugalských vín a léků a potravin zdraví škodlivých. Dovoz platebních prostředků určených k pokrytí cestovních a turistických výdajů cizince není omezen.
Zlato a drahé kovy můžete vyvážet a dovážet jen v podobě předmětů pro osobní použití. V případě zlatých mincí či jinak zpracovaného zlata je nutné předchozí potvrzení od centrální banky (Banco de Portugal).
Přísně zakázán je dovoz syrového masa, dovoz i vývoz drog a jiných omamných prostředků, výbušnin, střelných zbraní a pohonných látek v kanystrech. Platí zákaz vývozu ohrožených druhů živočichů, rostlin a přírodnin.

Časový posun
V Portugalsku a na Madeiře je celoročně o jednu hodinu méně než v České republice, na Azorských ostrovech je tomu o dvě hodiny méně.

Elektřina
V zásuvkách je 220 voltů, 50 Hz. Používají se kulaté zástrčky s dvěma hroty jako v ČR, adaptér tedy není nutný.

Peníze, kreditní karty, bankomaty
V Portugalsku je od roku 2002 oficiální měnou euro. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100 a 500, mince 1 a 2 eura a 1, 2, 5, 10 a 50 centů. Po celé zemi je k dispozici nesčetné množství bank, směnáren a bankomatů. Zahraniční peníze lze vyměnit v bankách, směnárnách a automatech na výměnu peněz. Banky jsou otevřené od pondělí do pátku, 09:00 – 15:00. Většina kreditních karet je přijímána bez problémů, počítejte s tím, že v obchodech a supermarketech po Vás budou vyžadovat i předložení občanského průkazu. Smlouvat můžete jen na velkých trzích.
Cenami je Portugalsku pro českého turistu celkem příjemnou zemí, někdy se ceny mohou blížit cenám českým. Samozřejmě záleží na místě nákupu, obecně platí že na pobřeží Algarve a v hlavním městě jsou ceny vyšší než na severu země.
Spropitné je běžné u všech zaměstnanců v turistickém průmyslu, v restauracích je zvykem účet zaokrouhlit nahoru, obvykle na 10% celkové útraty, v případě spokojenosti i na víc.

Oblečení
Oblečení volte praktické, pohodlné, z prodyšné bavlny. V restauracích vyšší kategorie je lepší obléci se lépe, ideální jsou u pánů dlouhé kalhoty a košile s krátkým nebo dlouhým rukávem, u žen šaty nebo sukně a halenka. Pokud se chcete podívat do klášterů a kostelů, vstup je povolen v oblečení, které zakrývá kolena ramena.
Obuv by měla být na pláž lehká a prodyšná, pokud plánujete turistiku, určitě nezapomeňte na pevnější boty. Určitě přibalte také pokrývku hlavy, sluneční brýle, plavky a repelent proti komárům

Zdravotní péče a očkování
Do Portugalska není povinné žádné očkování, doporučuje se však jako při cestě do ostatních zemí očkování proti tetanu a žloutence typu A a B. Dbejte také na dostatečnou ochranu před sluncem a pitný režim.
Doporučujeme cestovní pojištění, které hradí i úhrady za převoz nemocného zpět domů.
Zdravotnická zařízení jsou v Portugalsku státní a soukromá. Soukromá mají zpravidla vyšší odbornou úroveň, jsou technicky lépe vybavena, ale samozřejmě mají i vyšší sazby. Platí se hotově, kreditní kartou, prostřednictvím pojišťovny nebo šekem. V naléhavých případech se doporučuje ošetření na pohotovosti (Urgéncia)- za ošetření se platí.

SPORT A AKTIVITY

Koupání a pláže
Portugalské pobřeží je dlouhé 943 km. Na jihu jsou pláže tvořeny vysokými útesy a malebnými písečnými plážemi. Sem patří hlavně Algarve a částečně i pobřeží Alenteja. Západní a severní pláže se svažují spíše pozvolna, voda je zde chladnější, vlny často vysoké.

Surfing, windsurfing, paragliding
Právě západní a severní pobřeží, které turisty tolik neláká k lenošení a koupání, je ideální pro surfing, windsurfing a paragliding. Vysoké vlny a silnější vítr dělají z této destinace ráj pro nadšence do těchto sportů.

Golf
Zejména nádherné pobřeží Algarve, které po roce 1960 objevil architekt Henry Cotton, je proslulé svými golfovými hřišti. Jednalo se o území suché, s nízkými srážkami, což nebylo ideální pro zemědělství, avšak pro golf stoprocentně. Dnes zde existuje více než 40 hřišť zalitých sluncem, které zde svítí více než 300 dnů v roce. Vyzkoušejte například Monte Rei, San Lorenzo, Oceanico Golf a Quinta do Lago.
Další nádhernou oblastí pro hráče golfu je Lisabon a jeho okolí nebo Madeira, která se pyšní hřišti Santo de Serra i Palheiro Golf . Mezi rozmanitostí místních hřišť si vybere hráč každé úrovně, proto neváhejte a objevte tento skrytý klenot evropského golfu.

Turistika
Národní parky a chráněná území, která zaujímají 6500 km² oplývají nádhernými turistickými cestami, které potěší nejednoho turistu. Statut národního parku má pouze Parque Nacional da Peneda-Gerés, což ale nečiní ostatní přírodní parky méně zajímavějšími k návštěvě. Jmenujme např. Serra da Estrela, což je žulový ledovcem vyhlazený masív ve vnitrozemí u Guarda, dále hory pobřeží Sintra-Cascais, podél hraniční řeky Douro se táhnoucí Douro International se skalním kaňonem s množstvím ptáků či slané pobřežní laguny a duny Ria Formosa v Algarve. V oblasti Algarve je krásná trasa mezi horami Serra de Monchique a Serra de Caldeirao. Jedinečné túry si užijete i podél pobřeží v okolí Sagres.
Dechberoucí krajinou se pyšní také Madeira, která nabízí nespočet stezek různých délek a obtížnosti, to vše s božskými výhledy na moře a vrcholky hor. V krajině eukalyptů, olivovníků a korkových dubů můžete zahlédnout chameleony, promyky, lišky, vlky, i ohroženého rysa.

Lety balonem
Tzv. balooning neboli létání balonem je ideální pro ty, kteří se nebojí výšek a chtějí se na celou portugalskou zemi podívat pěkně z nadhledu.

Jeep safari
Jednodenní či delší vyjížďky jsou rozšířeny hlavně v turistické oblasti Algarve, je možnost je spojit s adrenalinovým raftingem.

Rybolov
Rybáři mají možnost lovit ryby na portugalském pobřeží, kde většinou povolení k rybolovu není vyžadováno, nebo v portugalských řekách, kde jsou rozšířeni pstruzi a lososi. O povolení musíte zažádat na institutu Florestal.

Oceánské parky
Zaručeně zajímavé odpoledne prožijete v oceánografickém parku a delfináriu Zoomarine v Albufeiře nebo ve vodním parku Slide & Splash mezi městy Latia a Portimao. Pokud navštívíte i Lisabon, jistě nevynechejte Oceanárium, které je největší v Evropě a druhé největší na světě. Ve 30 nádržích žije více než 450 druhů mořských živočichů. Hlavní nádrž Vám přiblíží život na otevřeném moři, další jsou specializovány na Atlantik, Severní Ledový oceán, Tichomoří a Indický oceán.

Nákupy
Pro své blízké přivezte ze Španělska tradiční malovanou keramiku, ručně tkané koberce, korkové výrobky, proutěné zboží nebo symbol země – kohouta v jakékoli podobě. Pokud raději mlsají, jistě nepohrdnou skvělým olivovým olejem, medem nebo těžkým portským vínem. Mezi ta nejlepší vína patří z údolí Doura, z Alenteja nebo nezralá vína z Minha.

Jídlo
Každý kout Portugalska se díky různým vlivům migrace z Asie, Jižní Ameriky a Asie může chlubit velkou pestrostí kuchyně. Převládají polévky (např. cozido à portuguesa), rybí grilované pokrmy a dary moře. Národním jídlem jsou solené tresky (bacalhau), původ tohoto pokrmu sahá až do 15. století. Specialitou oblasti Algarve jsou makrely, tuňákové bifteky, chobotničky nebo tradiční pečené sardinky. Portugalci kromě dobrého vína milují také kávu, někdy servírovanou s celou skořicí, která po namočení do kávy uvolňuje svoji chuť. Jako zákusek si dejte výborný Pastel de nata, košíček z listového těsta se smetanovým krémem.

Regiony oblasti

Lisabon
Hlavní a největší město Portugalska umístěné na sedmi pahorcích v ústí řeky Tejo kdysi lákalo kolonizátory a obchodníky, dnes stále láká turisty. Krásná krajina, kulturní rozmanitost, jižní uvolněnost a dotek historie dohromady, dělají z Lisabonu jedno z nejpříjemnějších evrop¬ských hlavních měst – ale zároveň je to i jedno z nejlevněj¬ších. Lisabonem se vinou široké třídy lemované stromy, které jsou obklopeny secesními budovami, mozaikovitými chodníky a útulnými kavárnami.
Z hlavního náměstí Rossio se vydejte na hrad Castelo de São Horte s krásným výhledem na město, obdivujte most 25.dubna (Ponte do 25 do Abril) nebo se nechte vyvézt výtahem Elevador de Santa Justa do výšky 32 metrů. Světoznámá je také oblast Belém s klášterem sv. Jeronýma, kde je uložen sarkofág objevitele Vasco de Gamy, dále s muzeem námořnictví a Belémskou věží. Toto místo je krásnou ukázkou manuelské architektury, která vznikla v době zámořských objevů a odráží slávu a bohatství Portugalska této doby. Spojuje jednoduchost a střídmost gotiky se zdobnými motivy inspirovanými plavbami – vytvářela se exotická zvířata, květiny, mušle nebo kotvy.
Po večerech Lisabon láká nočním životem, přes den se fanoušci fotbalu mohou vydat na nejznámější mistrovská hřiště a ztotožnit se tak s většinou Portugalců, pro které je fotbal celý život.

Algarve
Jedná se o nejjižnější region s hlavním městem Faro, a zároveň hlavní turistickou oblast Portugalska. Malebné přírodní pláže, celoroční příjemné klima se spoustu slunce, teplé moře a skvělá kuchyně lákají ročně mnoho turistů, naprostého nedostatku soukromí se však bát nemusíte – dají se tu najít i opuštěná zákoutí a plážičky. Město Sagres je ospalé a poklidné, zatímco Lagos nabízí pestré karnevalové hýření. Můžete navštívit nedotčenou přírodu ostrůvků v Parque Natural da Ria Formosa, fascinující historická městečka jako jsou Tavi¬ra a Silves (bývalé maurské hlavní město) nebo divoké zales¬něné pahorky ve vnitrozemí. Nejlepší plážové resorty najdete na dramatickém západním pobřeží, kde se naskýtá mnoho příležitostí k windsurfingu a dalším vodním sportům

Alentejo
Region Alentejo se nachází v jižní oblasti Portugalska, hlavním městem je Évora - nádherné město, které je zařazeno také na seznam UNESCO. Mix arabské, římské a křesťanské kultury tvoří zajímavou směsici, která je oblíbená mezi milovníky památek, ale i ekoturismu a idylického života na venkově. Navštivte lázeňské Castelo de Vide, Portalegre proslavené výrobou gobelínů, Arraiolos s výrobou ručně tkaných koberců nebo přehrady na jihu regionu, které lákají k vodním sportům.

Střed
Ve středním Portugalsku se nachází region Centro s hlavním městem Coimbra, které se pyšní nejstarší univerzitou portugalského světa. Benátkami Portugalska je nazýváno město Aveiro, které se rozprostírá od nedaleké pláže Costa Nova až k ústí a laguně obklopující město a jeho vodní kanály.

Sever
Sever Portugalska (Norte), který se táhne od řeky Douro až ke španělským hranicím, je neprávem opomíjené území, které se může pyšnit mnoha chráněnými parky i historickými městy. Spokojeni zde budou milovníci vína i turisté, kteří se rádi toulají po krásné přírodě.
Guimarães s velmi zachovalým historickým centrem, katolická Braga s neuvěřitelnými 37 kostely nebo Porto s úžasně křivolakými uličkami a tradičními barevnými kachličkami na domech Vás okouzlí.

Madeira
Hluboko v Atlantském oceánu se nachází ostrov Madeira, rozmanitý svou přírodou. Uvidíte dramatické útesy, hluboká údolí, vysoké hory, dravé řeky s třpytivými vodopády i náhorní plošiny pokryté fialovým vřesem a idylicky se pasoucími stády krav. Na polích se pak nejčastěji pěstují banány a vinná réva, krásné jsou také barevné madeirské orchideje. Typická je zde turistika podél zavlažovacích kanálů levadas, dále golf, projížďky na koních či rybaření potápění. Vyhlášené je dezertní víno Madeira, oblíbeným pitím je také pálenka z cukrové třtiny s citrónem nebo třešní.

Azory
Souostroví nacházející se asi 1500 km od Lisabonu je významnou dopravní zastávkou mezi Evropou a Amerikou, nacházejí se zde tři letiště. Je tvořeno 9 obydlenými ostrovy sopečného původu, převládá subtropické podnebí s výraznými větry. Vesnice a městečka se díky sopečnému lávovému charakteru pyšní okouzlující architekturou, kde převládají domy z černé pórovité lávy s bílými veselými okny. Najdete zde termální prameny, horká vřídla i modré hortenzie, které jsou symbolem ostrovů. Navštivte tento dosud zapomenutý ráj, ideální pro milovníky nedotčené krajiny.

24. září, 2012