Francouzská Polynésie

Díky bujným zeleným pahorkatinám, strmým divokým útesům, plážím s černým, ale i bělostným pískem a kráse polynéských obyvatel se stane pobyt ve Francouzské Polynésii splněným snem. Sladký stín zajistí kokosové palmy a k dokonalému štěstí se přidají již jen laguny nádherných barev, které přímo vábí ke koupání a dalším vodním sportům.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Geografie
Francouzská Polynésie je tvořena celkem 118 ostrovy, které leží v Oceánii a jsou omývány jiskřivými vodami Tichého oceánu. Celkem zabírá více než 4 mil. km², avšak samotná plocha ostrovů je pouhých 4 176 km².
Ostrovy se spojují do pěti větších souostroví: Společenské ostrovy (neboli Ostrovy společnosti), Tuamotu, Markézy, Gambierovy ostrovy a Jižní souostroví.
Nejznámější a nejoblíbenější turistickou destinací jsou právě Ostrovy Společnosti (neboli Společenské ostrovy), jejichž vrcholky jsou porostlé zelenou bujnou vegetací.
Dále se rozdělují na tzv. Návětrné a Závětrné ostrovy. Mezi Návětrné ostrovy patří dva hlavní ostrovy – Tahiti s hlavním městem celé Polynésie Papeete a sesterský Moorea, kam si můžete zajít do jedné z mnoha galerií. Závětrné ostrovy se skládají z tajemného a hornatého Huahine, který jakoby unikl cestovnímu ruchu, „ostrovních dvojčat“ Raiatea a Tahaa, které mají společnou lagunu pohádkových odstínů, nejkrásnějšího ostrova světa Bora Bora, jenž neustále přitahuje turisty z celého světa a několika dalších odlehlejších a klidnějších ostrůvků.
Všechny ostrovy jsou sopečného původu. Vznikly před jedním až třemi miliony let a jsou výsledkem silných podmořských erupcí. Nejvyšší horou je Mount Orohena, která měří 2241 metrů nad mořem a přímo se dotýká bílých beránků plujících po blankytné obloze.

Počasí
Ostrovy Francouzské Polynésie najdeme na jižní polokouli v tropickém podnebném pásu. Zdejší počasí je teplé s velkou vlhkostí a častými dešti, přeháňkami či tropickými bouřemi. Nejvíce jich lze očekávat v období dešťů od října do března, kdy je na ostrovech léto. Zbytek roku už tolik neprší a teploty jsou celkově stabilnější. Teplotní rozdíl mezi suchým a deštivým obdobím je velmi malý. Vysoké teploty jsou zmírňovány monzunovými pasáty vanoucími v průběhu celého roku. Průměrná teplota se v teplejším období od listopadu do března pohybuje okolo 28°C, v období chladnějším od dubna do října kolem 25°C. Pro příznivce potápění doporučujeme navštívit ostrovy mezi prosincem a únorem, kdy je voda čistější a průzračnější.

Historie
Území Francouzské Polynésie bylo pravděpodobně nejpozději osídlenou oblastí na celé zeměkouli. Prvními Evropany, kteří toto území panenské čistoty a krásy objevili, byli Španělé, konkrétně roku 1595 mořeplavec Vasco Núňez de Balboa. Svůj objev však drželi v tajnosti, aby se o něm nedozvěděly jiné světové mocnosti.
V 18. století byly ostrovy obsazeny nejprve Brity, později Francouzi. Právě z těchto dob pochází obraz Francouzské Polynésie jako nezkaženého a panenského ráje plného přírodního bohatství a pohostinných obyvatel, který nadále podporovali i četní spisovatelé a umělci.
Roku 1880 podstoupil poslední tahitský král území Francii a od té doby až dodnes je Polynésie závislým územím. Oficiálně je nazvána francouzským zámořským teritoriem, roku 1984 získala vlastní samosprávu.

Populace
Ať již se vydáte na kterékoli souostroví, všude vás přivítá pohostinné a milé obyvatelstvo, které čítá přes 260 tisíc usměvavých tváří. Vřelost a přátelskost místních lidí je vyhlášená po celém světě, stačí se jen ponořit do unikátní atmosféry, kterou nikde jinde nenaleznete. Země se vyznačuje velmi nerovnoměrným osídlením, nejvíce lidí (více než 86 %) žije na Společenských ostrovech, konkrétně na Tahiti. Přibližně kolem 40 ostrovů je zcela neobydlených.
66% obyvatel je tvořeno původními Polynésany, kteří nejčastěji pracují v tradičních odvětvích jako je zemědělství či rybolov a žijí většinou na odlehlejších ostrovech skutečně autentických způsobem života. Druhou nejpočetněji zastoupenou skupinou jsou míšenci (polynésko-evropští nebo polynésko-čínští), kteří tvoří jakýsi přechod mezi původní polynéskou a moderní západní kulturou. Zastávají často velmi významné funkce zejména v politice či námořní dopravě a většinou žijí v hlavním městě Papeete. Významnou skupinou obyvatel jsou také přistěhovalci z Asie, zejména Číňané, kteří sem přišli za prací v 19.století. V současné době díky své pracovitosti a píli ovládají většinu polynéského obchodu. Zbytek tvoří většinou přistěhovalci z Evropy, hlavně Francie, a také Američané.

Ekonomie
Francouzská Polynésie je závislá na financích z Francie, k hlavním zdrojům příjmů země však patří turistika, v které místní vláda spatřuje do budoucna prostředek k dosažení ekonomické nezávislosti. Nároční cestovatelé tu nacházejí blankytně modré nebe, které se odráží v pohádkově modrých odstínech malebných lagun a nebeský klid a pohodu. Celoroční možnost koupání na zdejších plážích láká stále větší počet turistů. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Tahiti, blízká Moorea a Bora-Bora, avšak najdou se zde i místa s dokonale klidnými a liduprázdnými plážemi, na kterých se budete cítit jako v ráji.
Kromě koupání jsou největšími lákadly vodní sporty jako je plachtění, potápění, surfing, dále ukázky domácích řemesel a návštěva tradičních festivalů, které jsou vyhlášené tanečními a hudebními vystoupeními. Francouzská Polynésie je také dokonale romantickým místem ke strávení líbánek.
Kromě turistiky je rozvinuto také zemědělství, pěstuje se zde tropické ovoce (banány, ananasy, kokosové ořechy citrusy), zelenina, vanilka (která je považována za nejkvalitnější na světě) a cukrová třtina. Velmi známý je polynéský chov perlorodek, jejichž překrásné lastury a černé perly se vyváží do celého světa. Polynésie leží v srdci oceánu, samozřejmostí je proto také rybolov jak v lagunách přímo pomocí tradičního oštěpu, tak na volném moři.

Jazyk
Oficiálním jazykem je francouzština, mnohem více lidí ale hovoří tahitštinou, která je druhým úředním jazykem. V obchodech a hotelech se běžně domluvíte anglicky (nebo francouzsky).

Náboženství
Příchod prvních misionářů ke konci 18.st. způsobil naprosté vymýcení původního náboženství, které věřilo ve více bohů (= polyteismus). Posvátnými místy, kde se konaly veškeré obřady a rituály, byla tzv. marae, která se lišila zejména velikostí. Stavěla se marae malé velikosti, která používaly rodiny k nejrůznějším oslavám či pohřbům, ale existovala i královské marae, která sloužila celému společenství. V současné době se většina obyvatel hlásí k protestantskému náboženství, 30% je katolického vyznání, avšak vyskytují se zde i další rozmanité víry a sekty jako např.konfucianismus, buddhismus, judaismus, Mormoni, Svědkové Jehovovi, a další. Víra je pro obyvatele Francouzské Polynésie velmi důležitou součástí života a také proto mají místní církve velký vliv ve společenském životě, politice a kultuře celkově.
Je zajímavé, že dnešní církve často podporují tradiční polynéskou kulturu, a to zejména v oblasti jazykové – většina bohoslužeb je vedena v tahitštině či markézštině. Pokud budete mít příležitost, jistě jednu z bohoslužeb navštivte, nádherné písně, církevní obleky a výzdoba kostela – to je nezapomenutelný zážitek.

UŽITEČNÉ INFORMACE

Vízum
Francouzská Polynésie je francouzským zámořským území. Cestovní formality jsou tedy shodné s Francií, což znamená, že občané ČR nepotřebují pro vstup vízum.
Pro Vaši cestu si připravte pouze cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po návratu z cesty a zpáteční letenku.

Clo
Při příjezdu do Francouzské Polynésie je každému návštěvníkovi osvobozeno od cla:
200 ks cigaret, 100 ks cigarillos (doutníky o hmotnosti nejvýše 3 gramy na kus), 50 ks doutníků, 250 g tabáku, 2 litry vína nebo likéru (návštěvníci do 17 let nesmí dovážet alkohol ani tabák), 55 g kávy, 40 g čaje, 2 fotoaparáty a 10 ks nevyvolaných filmů, 1 videokamera, 50 gramů parfému, 2,25 l pleťového mléka a sportovní vybavení. Avšak turisté jsou při příjezdu do Francouzské Polynésie jen velmi zřídka kontrolováni. Výjimkou jsou lidé přijíždějící z Fiji a Pago Pago (Americká Samoa) jejichž zavazadla jsou kouřově dezinfikována, aby se zabránilo vniknutí nebezpečného hmyzu do země.
Je přísně zakázáno dovážet do Francouzské Polynésie jakákoli živá zvířata, pokud s vámi připlují na jachtě, nesmí opustit palubu. Rostliny (květiny, ovoce, zelenina) a semena mohou být dováženy jen na zvláštní povolení.

Časový posun
Francouzská Polynésie leží v pásmu GMT -10. Časový posun je tedy -11 hodin v létě a -12 hodin v zimě.

Peníze
Lokální měnou je francouzský tichomořský frank (CFP), který je pevně navázán na euro (1 € = 119,33 CFP).

Kreditní karty
Téměř ve všech hotelech, restauracích, obchodech a turistických zařízeních lze platit hotově nebo hlavními kreditními kartami jako jsou American Express, Diners Club, MasterCard a Visa.

Banky
Na Tahiti sídlí mezinárodní banky a jejich pobočky naleznete také na větších ostrovech.

Oblečení
Do kufru si na cestu zabalte zejména lehké a pohodlné, nejlépe bavlněné oblečení. Při výletech na korálové útesy, které mohou být opravdu ostré, doporučujeme gumové sandály. Také nezapomeňte jedno teplejší oblečení pro případné chladnější večery, opalovací krém s vysokým faktorem, pokrývku hlavy, brýle proti silným slunečním paprskům a plavky.

Zdravotní péče
Při vstupu na území Francouzské Polynésie se nevyžaduje žádné očkování. Souostroví vlastní prvotřídní zdravotní a zubní péči a také dobře vybavené nemocnice mimo jiné s jedním kyslíkovým stanem na Tahiti. Na největších ostrovech naleznete pohotovosti a soukromé lékařské ordinace.

Elektřina
Ve většině hotelů najdete zásuvky na 220 V, nebo i na 110 V (pro americké turisty). Adaptér často bývá součástí hotelového vybavení nebo o něj můžete požádat. Nejlepší je však mít pro jistotu s sebou adaptér vlastní.

SPORT A AKTIVITY

Golf
Pro milovníky tohoto sportu jsou k dispozici 18.ti jamkové hřiště na ostrově Tahiti a Moorea.

Potápění a šnorchlování
Dá se říci, že Francouzská Polynésie je přímo rájem pro potápění a šnorchlování, protože i v poměrně malých hloubkách je v blankytně modrém moři nádherně vidět celý podmořský svět i s jeho pestrobarevnými obyvateli.
Díky příjemným teplotám vody, které se pohybují od 25 do 30 stupňů Celsia, a velmi dobré viditelnosti (až na 40 metrů), se můžete potápěním nechat zlákat po celý rok, ať již jste laik nebo pokročilý.
Většina hotelů, které se nacházejí u pláží, má svá vlastní potápěcí centra, kde Vás zkušení a kvalifikovaní instruktoři seznámí se všemi krásami oceánu. Na ostrovech se jich celkem nachází kolem 25 a samozřejmostí je zapůjčení potápěčské výbavy. Na svých podmořských toulkách můžete potkat mnoho zajímavých živočichů jako jsou např. želvy, rejnoci, barakudy, delfíni či dokonce žraloci. Ti však v okolí Francouzské Polynésie nepředstavují pro potápěče žádné nebezpečí, nejsou agresivní a útoční, a proto si tyto nádherné pány moře můžete v klidu prohlédnout nebo je dokonce nakrmit. Poblíž ostrova Bora Bora se zase hojně vyskytují manty, jejichž plavba pod hladinou připomíná spíše nerušený let ptáků.Velryby objevíte na ostrově Rurutu v Australech, kde se tito obdivuhodní a neplaší savci každoročně zdržují v době od července do října. Kromě toho všude okolo Vás uvidíte nepřeberné množství mušlí, lastur a pestrobarevných malých rybiček, které dotváří jedinečnou atmosféru. V okolí ostrova Tahiti a Raiatea můžete objevit i starodávné potopené vraky, na jiných místech Polynésie si zase prohlédnete podmořské jeskyně či korálové útesy, které se stanou dokonalou kulisou Vašeho ponoru. Skvělou činností v místních mělkých a průzračných lagunách je šnorchlování, ke kterému potřebujete pouze brýle, ploutve a šnorchl. Kdykoli chcete trochu dál od pobřeží, pronajměte si na břehu malou rybářskou loďku a vydejte se za dobrodružstvím.

Delfinárium
Zaskotačit si s veselými a hravými delfíny můžete v delfináriu Dolphin Quest na ostrově Moorea.

Nakupování
Nejoblíbenějšími suvenýry jsou mořské mušle a vzácné černé perly, které Polynésané považují za královské klenoty. Dále si jako krásný suvenýr můžete domů přivézt vyřezávané předměty či sošky, pletené košíky, rohože, elegantní klobouky či kabelky zdobené květinami nebo mušlemi.

Mořské exkurze
Mořský ráj Francouzské Polynésie můžete poznávat také z paluby lodi. Stačí si jen vybrat plavidlo: například luxusní loď s s velmi kvalitními a individualizovanými službami přímo pro Vás, menší plachetnici s kapitánem nebo dokonce nákladní loď, která Vás dobrodružnou okružní plavbou zavede na zajímavá místa mezi souostrovím Tahiti a Markézy.
Nádherným zážitkem pro Vás také jistě bude plavba na lodi se skleněným dnem, kde se plně vyjeví všechny barvy a taje podmořského divadla.

Hlubokomořské rybaření
Jedna ze zajímavých aktivit a nezapomenutelný zážitek je výlet se zkušenými rybáři na otevřené moře. Budete mít možnost si zkusit vylovit velké trofeje z vod Pacifiku.

Surfing
Polynésie dala světu tento sport a logicky je zde dodnes velká tradice tohoto sportu. I když se zatím největší nadšenci (i kvůli zdejším vysokým cenám) přesunuli na Havaj a východní pobřeží Austrálie a vlny zde nedosahují ideálních parametrů, stále je tisíc důvodů, pro které sem tisíce lidí přijíždí s prknem. První sezóna trvá od října do března a převažuje v ní severní vítr smírnějšími vlnami, zbytek roku jde vítr z jihu a vlny jsou mnohem větší.

Jídlo
Typická polynéská kuchyně se vyznačuje přítomností mnoha druhů zeleniny a tropického ovoce, ryb a mořských plodů. Z ryb se nečastěji využívá tuňák a různé druhy makrel, mezi oblíbené mořské plody patří humr, mořský ježek, okoun či mušle.
Dále na ostrovech můžete ochutnat hovězí maso a drůbež. Želvy jsou zde přísně chráněny a nesmí se jíst, ale i s nimi se občas na jídelníčku můžete setkat. Kromě polynéských specialit je zastoupena také čínská a francouzská kuchyně.
Tradičním pokrmem v Polynésii je poisson cru, syrový tuňák ochucený kořením a zeleninou a politý kokosovým mlékem. Oblíbeným jídlem je také upečená papája nebo známý pokrm poe, který se skládá z banánu, smíchaného se škrobem a zabalené do listu banánovníku. Navrch je poe ozdoben voňavým vanilkovým luskem. Poté se tato dobrota zapeče v tradiční peci (ahima) a nakonec poleje kokosovým mlékem.
Jistě ochutnejte také banánový či papájový pudink (popoi). Při horkých dnech Vám přijdou vhod skvělé a čerstvé džusy, ananasový, guávový a grepový patří mezi ty nejoblíbenější.

Výlety
Vnitrozemí jednotlivých ostrovů prozkoumejte buďto pěšky, v koňském sedle, odkud je dle rčení nejkrásnější pohled na svět nebo v terénním automobilu, který bude velmi vhodný pro dopravu do méně přístupných oblastí. Se zkušeným francouzským či anglickým průvodcem nejlépe poznáte okolí, ale i autentický život místních lidí.
Nejlepšími destinacemi na Vaše toulky budou Společenské ostrovy a Markézy, kde uvidíte nejen přírodní zajímavosti, ale i archeologická naleziště a tajemná posvátná marae.

Lety nad ostrovy
Na vybraných větších ostrovech si můžete objednat speciální let, který Vám umožní obdivovat jedinečnou zemi i z ptačí perspektivy. Takovou možností je např. let v helikoptéře.

OSTROVY

Tahiti
Největší ze Společenských ostrovů je hornatý ostrov, který je obklopen korálovými útesy a může se jako jediný v v Pacifiku pochlubit svými černými plážemi. Ano, řeč je o Tahiti, jehož krása dala vzniknout názvu „rajský ostrov Jižních moří“ a inspirovala také známého francouzského malíře Paula Guaguina, který zde namaloval svá nejlepší díla.
Administrativním a hlavním centrem Tahiti, ale i celé Francouzské Polynésie, je Papeete, kde leží také mezinárodní letiště Faa. Je to velmi živé, rušné město, které žije nočním životem a zábavou a nachází se zde desítky restaurací, barů a obchodů.
Nejvyšší dominantou Tahiti je hora Orohena, porostlá bujnou tropickou vegetací.

Moorea
Sesterským a sousedním ostrovem Tahiti je asi 16 km vzdálený Moorea. Jeho kopcovité vnitrozemí s jiskřivými vodopády a nádherně členité bělostné pláže se staly námětem mnoha legend a bájí. Na ostrově je malé letiště, ale můžete se sem dopravit z Tahiti i malým katamaránem.

Bora Bora
Mezi ostrovy Francouzské Polynésie je zřejmě nejznámějším poloatol Bora Bora, který uvnitř korálového útesu skrývá nádhernou tyrkysovou lagunu považovanou za jednu z nejkrásnějších na světě. Nad její hladinou se pokocháte troskami kráteru. Dvěma nejvyššími vrcholy jsou hory Pahia a Otomanu, které dosahují výšky 660 a 725 metrů nad mořem.
Bujná flóra celého ostrova, kam patří bohatě zelené džungle, kaštanovníky s jedlými plody, plantáže banánovníků a kokosové palmy, nádherně kontrastuje s neuvěřitelnými barvami moře a bělostně svítícím pískem pláží.

Huahine
Huahine neboli „tajemný ostrov“ je studnicí divoké nespoutané energie, která vyvěrá z místní přírody. Skládá se ze dvou ostrovů – Huahine Nui na severu a Huahine Iti na jihu a je doslova obležen různými lagunami, ve kterých se pěstují vodní melouny. Ostrov se může pyšnit největším a nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm. Na tomto ostrově naleznete opravdovou oázu klidu, nerušenou návaly turistů.

Rangiroa
Rangiroa neboli „obrovská obloha“ je největším atolem v Polynésii a jedním ze čtyř největších atolů na světě. Obklopuje ho více než 240 malých ostrůvků (motu), které jsou odděleny stovkou úzkých korálových kanálů (hoa). Z výšky vypadá jako náhrdelník vzácných perel, který je rozprostřen na tmavě modrém sametu.

Raiatea
Ostrov Raiatea sousedí s ostrovem Tahaa, který je doslova provoněn vanilkou. Od sebe je dělí korálový útes, ačkoli sdílejí společnou pohádkovou lagunu.
Velmi zajímavým zážitkem je plavba po řece Faaroa, která je jako jediná v celé Francouzské Polynésii splavná.

30. květen, 2012