9 zemí (mimo EU), kam můžeme cestovat právě TEĎ!

9 Countries (outside EU) You Can Travel To Right Now!

Poslední trendy v mezinárodním cestování nejsou povzbudivé. Mnoho míst zdvojnásobuje restrikce pro vstup nebo má požadavky na karanténu nebo znovu zavádí omezení, protože případy COVID-19 prudce stoupají. Hraniční uzávěry a pravidla karantény se často mění. Zdá se, že letecký provoz dosáhl vrcholu v srpnu a není jasné, co čeká letecký průmysl v následujících měsících. Na všech frontách panuje kolem nadcházejícího podzimu velká nejistota a vypadá to, že mezinárodní cestování je pro mnohé z nás ještě daleko.

V současnosti je poměrně málo zemí otevřených, jak pro cestovní ruch, tak pro služební cesty. Řada z nich vyžaduje negativní test těsně před cestou nebo po příjezdu - pokud však testovaní návštěvníci nejsou pozitivní, není nutná žádná karanténa. S ohledem na to je zde pohled na devět zemí, do kterých většina lidí může právě teď cestovat, s minimálními potížemi - spolu s poznámkou o jejich současných trendech v infekci.

Velmi diskutovaným současným tématem, které zůstává významné, zda je právě teď zodpovědné cestovat po světě a podstoupit riziko pozitivního testování a někde uvíznout po dobu nejméně dvou týdnů, - ale pokud se rozhodnete cestovat, tyto země vás nezastaví:

TANZÁNIE (ZANZIBAR)

Národní parky, kde můžete nerušeně pozorovat divoká zvířata, výstup na Kilimandžáro nebo odpočinek na nekonečných bílých plážích Zanzibaru. Vaši vysněnou dovolenou máte na dosah. Pro vstup do země je nutné předložit negativní test na Covid-19, ne starší než 72 hodin před nástupem cesty a vyplnit formulář Traveller's Surveillance form.

MALEDIVY

Vstupní požadavky: doklad o negativním testu. Od 10. září budou Maledivy vyžadovat, aby cestující dorazili s dokladem o negativním testu PCR. Jinak neplatí žádná zvláštní pravidla - otevřeny jsou však pouze některé ostrovy a letoviska.
Současný trend COVID-19: zvýšené infekce. Maledivy neměly kdykoli velké ohnisko.

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY (DUBAJ)

Vstupní požadavky: doklad o negativním testu PCR testu ne starší než 96 hodin, test může být v češtině a případný další test při příletu s karanténou ve vašem hotelu nebo jiném bydlišti po dobu přibližně 24 hodin, dokud nebudou známy výsledky PCR testu. Někteří příchozí nebudou při příjezdu testováni a vůbec nebudou muset do 24 hodinové karantény. Přijíždějící cestující si také musí stáhnout speciální aplikaci COVID-19, vyplnit formulář vstupního víza na letišti v Dubaji, cestující musí mít sjednáno cestovní pojištění, všichni cestující s úsekem cestování do 31.10. s leteckou společností Emirates mají v ceně letenky již zahrnuto také cestovní pojištění, https://www.emirates.com/ae/english/help/covid19-cover/.

FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE

Vstupní požadavky: doklad o negativním testu. Tato „zámořská kolektivita“ Francie vyžaduje důkaz negativního testu PCR provedeného maximálně tři dny před příjezdem. Návštěvníci pak musí provést autotest čtyři dny po příjezdu. Není nutná žádná karanténa.

Současný trend COVID-19: celkově velmi nízká čísla, ale v poslední době roste. August viděl v případech prudký nárůst. Počet je nízký, ale špička je pozoruhodná, protože země před tím neměla téměř žádný (ostrovy se otevřely pro cestovní ruch v polovině července). Celkový počet případů je však pouze 573, přičemž dosud nebyla hlášena žádná úmrtí.

TURECKO

Vstupní požadavky: žádné. Platí běžné vstupní požadavky pro Turecko a pro návštěvníky není nutný žádný test ani karanténa COVID-19. Příchozí cestující však budou pravděpodobně zkontrolováni na příznaky a ti, kteří se zdají nemocní, mohou být při příjezdu podrobeni testu.

Současný trend COVID-19: není nejlepší, není nejhorší. Turecko nadále denně zaznamenává relativně vysoké počty případů a trend se mírně zvyšuje. Čísla jsou však hluboko pod maximem v dubnu.

KEŇA

Vstupní požadavky: doklad o negativním testu. Zkouška musí být provedena do 96 hodin příjezdu. Jinak je Keňa v současnosti na hranici poměrně uvolněná a cestování po celé zemi není omezeno.

Aktuální trend COVID-19: celkem dobrý. Po prudkém nárůstu v červenci a srpnu klesl počet případů denně a úmrtnost zůstává relativně nízká. Je zajímavé si všimnout, že Keňa znovu zahájila mezinárodní lety do a ze země 1. srpna a od té doby se počet případů neustále snižuje. Keňa měla celkem 34 493 případů.

ALBÁNIE, SEVERNÍ MAKEDONIE & SRBSKO

Vstupní požadavky: žádné (podrobnosti pro Albánii, Severní Makedonii a Srbsko). Vzhledem k tomu, že vnější hranice Evropské unie jsou uzavřeny pro většinu lidí s bydlištěm mimo EU, může být zajímavé poznamenat, že toto balkánské trio zemí je otevřeno téměř každému. Každá z těchto zemí je samozřejmě odlišná, ale vzhledem k tomu, že leží vedle sebe a tvoří významnou výjimku pro snadný vstup na svoje území, zdálo se rozumné je spojit dohromady. Tyto tři lze dokonce teoreticky kombinovat pro cestu několika zeměmi, což je v dnešní době skutečná rarita.

Jedno malé upozornění: pro osoby vstupující do Srbska ze Severní Makedonie, Chorvatska, Bulharska nebo Rumunska bude vyžadován negativní test PCR. Jinak může vstoupit téměř každý bez jakýchkoli požadavků na testování nebo karanténu.

Aktuální trend COVID-19: smíšený. V poslední době došlo v Albánii k nárůstu případů, ale stále má méně než 300 úmrtí. Křivka Severní Makedonie vypadá docela plochá, ale pravděpodobně stojí za to ji sledovat. A Srbsko dosáhlo vrcholu v červenci, ale čísla v posledních týdnech docela klesla.

09. září, 2020