Azory

Minulý týden jsme byli na prezentaci o souostroví Azory, které jsou zámořským autonomním územím Portugalska, nacházející se v Atlantském oceánu, přibližně 1500 km od Lisabonu a asi 3900 km od východního pobřeží Severní Ameriky.Jde o významnou turistickou oblast, nacházejí se zde 2 lokality zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO - město Angra do Heroísmo a vinařská kulturní krajina na ostrově Pico. Od dubna budou nově na Azorské ostrovy létat přímé spoje z Mnichova se společností SATA nebo můžete zvolil linku z Prahy s jedním přestupem v Lisabonu se společností TAP Portugal. Meziostrovní lety zajišťuje jediná letecká společnost - SATA.

Souostroví je tvořeno 9 obydlenými ostrovy - São Miguel (největší, 759 km²), Pico (447 km²), Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa María, Graciosa, Corvo. Ostrovy jsou sopečného původu a jsou součástí Středoatlantského hřbetu – včetně podmořské části jsou vysoké 4000 metrů, pobřeží je strmé.
Souostroví je tzv. „nejvzdálenějším regionem“ Evropské unie. Mají i značný dopravní význam - leží na námořní trase z Evropy do Ameriky, nachází se zde několik letišť a stanice podmořských kabelů.

Ostrovy znali již starověcí Féničané, od začátku 14. století Janované a v roce 1453 je (neobydlené) obsadili Portugalci. Jsou zde častá zemětřesení a výskyt minerálních pramenů. Nejvyšší horou souostroví je Ponta do Pico (2351 m n. m.), která je i nejvyšší horou celého Portugalska. Na Azorech se vyskytuje i mnoho jezer sopečného původu. Vládne zde mořské subtropické podnebí, se silnými větry. Vlivem Golfského proudu tu nejsou velké teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23 °C a v zimě klesá k 16 °C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, pohybuje se v rozmezí mezi 17 °C a 24 °C.

Autobusová doprava funguje poměrně dobře na většině Azorských ostrovech, nicméně i tak je pro ty, co chtějí ostrovy poznat co nejlépe, vhodnější variantou pronájem auta.

Nejzajímavější místa na Azorech

Caldeira Velha je přírodní památkou s bohatou flórou i faunou a hlavně termálními prameny. Dá se tu vykoupat v teplé, léčivé a do oranžova zabarvené vodě (zabarvení způsobeno vysokým obsahem železa, může barvit plavky). Voda do malého jezírka padá vodopádem.

Lagoa de Fogo v překladu Ohnivé jezero vybízí k procházce a koupání. Voda je samozřejmě o poznání studenější než v Caldeira Velhe, ale zato krásně modravá.

Sete Cidades je městečko ležící u Modrého jezera Lagoa Azul, které společně s dalšími dvěma jezery tvoří pro oko lahodnou scenérii. Než do městečka vydáte, pokochejte se úžasným výhledem na jezera z Královské vyhlídky Vista do Rei. V bezprostřední blízkosti tohoto místa stojí opuštěný hotel, který zde probádávají nejen turisté, ale i místní. Hotel byl v 80. letech několik měsíců v provozu, ale pak ho pro nedostatek návštěvníků zavřeli. Místní občané zde odtud postupně povynášeli, co se dalo. V hotelu ale ještě najdete třeba místnost naplněnou fakturami, pracovními smlouvami a dalšími dokumenty, nebo pokoj zavalený hromadou starých televizorů. Když už budete v této oblasti ostrova Sao Miguel, zastavte se u přírodním mořském bazénku (Piscina Natural), který je tektonického původu a obsahuje částečně teplou vodu. Bazének najdete v místě Ponta da Ferraria.

Pokud se vám stane, že na Azorech budete mít některý den ošklivo, nezoufejte a vydejte se do městečka Furnas. Budete mít program na celý den, a to nezávisle na tom, jak zrovna je. Furnas leží přímo v kráteru sopky, jejíž poslední erupce se konala v roce 1630. Nejdříve si v restauraci Miroma v centru objednejte místní specialitu Cozido de Furnas. Jedná se o portugalské cozido - čili směs různých mas se zelím a další zeleninou, která se vaří a vaří. Tahle varianta cozida se nedělá v troubě, ale v zemi. Vulkanické jevy tu totiž v zemi vytvářejí vysokou teplotu a voda s párou vyvěrá ze země ven. Právě zde se Cozido de Furnas vaří kolem 6 hodin. Poté se zajděte vykoupat do termálních pramenů Poca da Dona Beija. Voda, opět zabarvená do oranžova, zde dosahuje teploty 30 stupňů.

Ostrov Pico je také velmi oblíbeným místem pro sledování velryb. Výlet vždy trvá kolem 2 hodin a vidět můžete jak delfiny, tak velryby.

Ostrov Faial je známí svými krásnými plážemi s tmavým sopečným pískem.

04. Únor, 2016