Keňa

Navštivte exotický svět pod žhnoucím sluncem. Na pobřeží Indického oceánu se nachází dlouhé písečné pláže a tropické palmy, ve středu země pak rudé savany, kde Vás ohromí desítky divokých zvířat žijících v národních parcích. Stačí si jen připravit objektiv a pořídit nezapomenutelné fotografie. Tato země plná překvapivých kontrastů Vás provede od luxusních hotelů zdobených těmi nejroztodivnějšími květinami všech tvarů a vůní k malým vesničkám obývaným shrbenými stařenkami, divoce tančícími muži a cudnými ženami ozdobenými nepřeberným množstvím korálků.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Geografie
Keňská republika s hlavním městem Nairobi je stát ve východní Africe, v jejímž čele stojí prezident. Nachází se při pobřeží Indického oceánu a sousedí s Ugandou, Jižním Súdánem, Etiopií, Somálskem a Tanzanií. Spokojení turisté zde najdou dlouhé písčité pláže na východě, suché savany a stepi plné divokých afrických zvířat pokrývající celé srdce země, věhlasné největší jezero v Africe - Viktoriino jezero na západě i okouzlující lávová pohoří na severu. Nejvyšší vyhaslou sopkou je Kirinyaga (anglicky Mount Kenya), která měří 5199 metrů. Při hranicích Keni s Tanzánií leží nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro. Řeky jsou v Keni povětšinu času spíše suchými potůčky, které nabývají na síle jen v období dešťů.

Historie
Území Keni bylo zřejmě hostitelem pro nejstarší lidské bytosti, ve velké příkopové propadlině u jezera Turkana byly objeveny některé ze zkamenělin Homo habilis a Homo erectus staré 2,6 miliónů let. Pobřeží Indického oceánu bylo vždy velkým lákadlem pro obchodníky a mořeplavce, kolem 8.století sem připlouvají Arabové, koncem 15. století pak také Portugalci. V polovině 18. století se většina pobřeží dostala pod nadvládu ostrova Zanzibar. Zanzibarský sultán pronajal půdu Britům a později byla Keňa dokonce prohlášena britským Východoafrickým protektorátem. Do roku 1904 ji Britové spravovali společně s Ugandou, roku 1920 byla vyhlášena za britskou kolonii. Nespokojenost s britskou nadvládou narůstala a vyústila v násilnou vzpouru, která bohužel skončila smrtí mnoha tisíc Afričanů. Roku 1964 se Keňa stala nezávislou republikou.

Populace
Obyvatelstvo Keni je národnostně i sociálně rozmanité. Žije zde téměř 37 milionů lidí, přičemž většina z nich jsou Afričané, kteří se dělí na 50 etnických skupin, ale najdeme zde i Asiaty, Araby a Evropany, kteří se nejčastěji živí cestovním ruchem. 67 % obyvatel žije velmi prostým a skromným životem na vesnicích. Samozřejmě najdeme také bohaté Keňany, kteří si mohou dovolit luxus a pohodlí zámožných vil a rezidencí. Obecně se dá říci, že obyvatelé Keni jsou milí, usměvaví a zábavní lidé, pro které je turista z Evropy nejen příjemným zpestřením, ale také zdrojem příjmu a neobvyklých dárků.
Velmi známým kmenem i pro evropského turistu jsou Masajové, které zdobí neuvěřitelné množství korálků a exotických ozdob. Tento kmen přišel do Keni ze severu a odnepaměti vynikal svými válečnickými schopnostmi. Dnes, přestože se vehementně snaží držet se svého původního způsobu života a stále žije v chýších z trusu, větví a trávy, k nim přesto velmi rychle pronikají některé moderní výdobytky ze Západu.
Pro Evropana je možná překvapivé, že gramotnost v Keni dosahuje až 85 %. Keňskou nejznámější a největší univerzitou je univerzita v Nairobi.

Ekonomika
Keňa patří mezi rozvojové země, najdeme zde mnoho velmi chudých lidí i žebráků. Na africké poměry je kolem velkých měst poměrně dobře rozvinut průmysl (těžba sody, zlata, výroba textilu, kůže, kovů či tabáku), avšak problémem je nedostatečná infrastruktura a nedostatek energie. Země se také potýká s velkou korupcí na všech úrovních společnosti.
Základním zdrojem obživy pro Keňany je zemědělství (živí se jím až 80 % lidí). Pěstují si na svých políčcích nutné plodiny nebo pracují na kávových a kakaových plantážích. Keňa je největším vývozcem kávy na světě. Důležitou složkou keňského hospodářství je také chov skotu, koz a ovcí.
Cestovní ruch tvoří v posledních letech velmi důležitou položku, jelikož se odhaduje, že ročně navštíví tuto zemi v srdci Afriky až milion turistů. Keňa je oblíbena turisty díky neporušené přírodě a divokému životu zvířat, keňská vláda se proto snaží zachovat ji co nejdotčenější – kontroluje tedy nedovolené pytláctví, což můžeme považovat za pozitivní vliv turismu. Na druhou stranu znečišťování a devastace autentické přírody nadnárodními společnostmi je negativním jevem spojeným s cestovním průmyslem. Respektujte proto co nejvíce tradiční vzhled přírody a život domorodců, odměnou Vám budou nádherné autentické zážitky, které jinde nenajdete.

Jazyk
Úředními jazyky jsou angličtina a svahilština, používá se ale také mnoho kmenových jazyků. Přestože se rozdíly mezi kmeny díky stěhování do měst pomalu smazávají, pojem kmen přesto znamená pro typického Keňana mnoho. Hodně Afričanů umí až čtyři jazyky – dva oficiální a k tomu ještě kmenové jazyky obou rodičů.

Náboženství
Mnoho lidí (až 60% obyvatel) vyznává křesťanství, které se sem dostalo díky evropským misiím. Původní obyvatelé žijící v nuzných chýších na venkově ctí zvyky a tradice svých předků, rozšířen je zde animismus. Kromě toho v Keni najdete také skupiny muslimů a hinduistů, jejichž velké chrámy jsou pro turistu lákavou atrakcí.

UŽITEČNÍ INFORMACE

Vízum
Ke vstupu do Keňské republiky potřebujete platný cestovní plas (nejméně 6 měsíců před koncem platnosti) a platné turistické vízum, které získáte po přistání přímo na emigrační kontrole za poplatek 50 usd osoba. Je nutné vyplnit vstupní formulář, který najdete přímo na letišti nebo získáte od palubního personálu v letadle

Clo
Je přísně zakázán vývoz předmětů vyrobených nebo pocházejících z chráněných zvířat (např. trofeje, výrobky ze slonoviny) a mořské fauny (korály, mušle,vejce – vyhněte se také nakupování těchto suvenýrů na tržištích, protože platí, že pokud o ně nebude zájem, obchodníci je nebudou ani sbírat). Vývoz živých zvířat je bez speciálního povolení trestný.
Při cestování do Keni je povoleno mít s sebou 1 karton (200 ks) cigaret nebo 50 doutníků, 1 litr alkoholu, 250 ml parfému a osobní věci jako např. kameru, fotoaparát, notebook, dalekohled, apod. (tyto věci si ale také musíte ze země odvézt, celníci při příjezdu i odjezdu provádějí kontrolu, dovážené věci zapisují do pasu).

Časový posun
Oproti zimnímu času v české republice je v Keni o 2 hodiny více (oproti letnímu času o 1 hodinu).

Peníze
V Keni si připravte keňské šilinky (KSh) a centy (1 KSh = 100 centů). V oběhu jsou bankovky (20 – 1000 KSh) a dvojí druh mincí - měděné mince o hodnotě 20, 10, 5 a 1 KES nebo staré, mnohem větší a těžší stříbrné mince v hodnotě 5 a 1 KES. Zhruba platí, že za jednu českou korunu dostanete tři keňské šilinky.
Keňa je na evropské poměry velmi levnou zemí, ale samozřejmě záleží, kde budete jíst, pít a nakupovat. V luxusních hotelech samozřejmě počítejte s cenami nesrovnatelně vyššími než v keňských ulicích a obchodech. I přesto pro Vás však ceny v těchto hotelech nebudou nepřekonatelným omezením.

Kreditní karty
Doporučujeme vzít si s sebou do Keni dostatek peněz v hotovosti a na místě si ji pak vyměnit. Je totiž zakázáno vyvážet a dovážet keňskou měnu v hotovosti. Kreditní karty jsou tu spíše nepraktické, často se může stát, že na některých místech vůbec nemusí fungovat (s výjimkou luxusních hotelů, známých autopůjčoven, apod., kde by platba kreditní kartou měla být v pořádku).

Banky
Peníze lze vyměnit ve směnárnách nebo bankách. V bance, kterých je ve městech dostatek, se bohužel nevyhnete poplatkům, čekání a zbytečnému papírování. Otvírací hodiny většinou dodržují všeobecný řád Po-Pá 9-15 h včetně jedné soboty v měsíci. Banky jsou zavřené přes víkendy a během státních svátků. Na letištích většinou bývají otevřené 24/7 .
Doporučujeme výměnu peněz ve směnárnách, kterých je ve velkých městech dostatek nebo přímo ve Vašem hotelu.
V Nairobi a Mombase přijímají většinu hlavních světových měn, ale kdekoliv jinde můžete narazit na problémy, pokud nemáte při sobě americké dolary nebo euro.

Oblečení
Přestože se Keňa nachází v srdci Afriky pod žhavým tropickým sluncem, poměrně studené noci v některých částech Keni Vás mohou překvapit. Vybavte se tedy nejen bavlněným a prodyšným oblečením do horkého dne, ale i teplejší větrovkou a dlouhými kalhotami na noc. Pokud plánujete výlet na safari, oblečte se spíše do přírodních barev, zvířata jsou citlivá na zářivé jasné, bílé a modré barvy. Sluneční brýle, pokrývka hlavy a opalovací krém jsou nutností, stejně jako repelenty proti nepříjemným a v Keni také nebezpečným komárům (přenašeči malárie) a klíšťatům. Mimo města ve volné přírodě noste vždy pevné kotníčkové boty, ponožky a dlouhé kalhoty, které Vás uchrání proti uštknutí hadem či kousnutí pavoukem.
V islámských oblastech (zejména pobřeží) je třeba respektovat tradiční zvyky. Turistům jsou tolerovány krátké kalhoty a trička, ale odhalování, zvláště u žen, příliš nepřehánějte. Koupání bez plavek a „nahoře bez“ je zakázáno.

Zdravotní péče, očkování
Před cestou do Keni určitě nezapomeňte uzavřít zdravotní pojištění, všechny výlohy je nutné na místě zaplatit v hotovosti a bez potvrzení o zdravotním pojištění Vás neošetří ani v případě vážného úrazu.
Vyhledat ošetření ve státních zařízeních, a to i v hlavním městě nedoporučujeme, jelikož riziko přenosu infekčních nemocí, včetně AIDS, je poměrně velké. Ošetření srovnatelné s evropským standardem proto hledejte v nemocnicích soukromých.
V hlavním městě Nairobi je k dispozici Nairobi Hospital; u pobřežních letovisek se poměrně lehce dostanete do Mombasa Hospital. Když dojde k nehodě mimo město, je možné přivolat leteckou záchrannou službu RDM nebo The Flying Doctor's Society of Africa.
Do Keni není žádní povinné očkování třeba, ale doporučujeme očkování proti žloutence typu A, B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Lehčí formě cestovatelského průjmu se zřejmě nevyhnete, proto si vezměte potřebné léky.

Elektřina
Elektrické napětí je 220 - 240V. Zásuvka je tříkolíková, britského typu, nezapomeňte tedy na adaptér.V případě nutnosti je možné si ho v některých hotelech zapůjčit.

Bezpečnost
Vzhledem k tomu, že Keňa patří mezi velmi chudé země, turista je velkým lákadlem pro ilegálně se živící zloděje, podvodníky, kapsáře i tzv. „dětské gangy“. Většinou kriminalita nedosahuje násilných rozměrů, ale ve velkých městech (zejména v Nairobi) je okradení turistů běžnou záležitostí. Proto se mějte vždy a všude na pozoru, nenoste viditelně cenné věci a šperky, kamery a fotoaparáty ukládejte do co nejnenápadnějších obalů. Peníze, kreditní karty a osobní doklady noste nejlépe pod oblečením, při ruce mějte vždy malý obnos peněz. Po setmění rozhodně nevycházejte sami ven, vždy dejte raději přednost taxíku.
V Keni Vás s největší pravděpodobností osloví také někdo ke koupi drog, ale vždy odmítejte – je to trestné. Pozor byste si měli dát i na často lákavé nabídky návrhy prostitutek. Třetina obyvatel Keni je nakažena virem HIV, u lehčích žen se procento pochopitelně ještě zvyšuje.

AKTIVITY

Safari
Keňa je proslulá svým safari – téměř každý turista se projede speciálním jeepem po nekonečných červených stepích a savanách, které jsou obydleny pohádkově exotickými zvířaty. Sem tam rostou mohutné baobaby, sem tam akácie, ale hlavní jsou stáda divokých zvířat, které můžete spatřit v jejich přirozeném prostředí – při odpočinku, jídle či dokonce lovu. Uvidíte královské lvi, obrovské slony, zvědavé žirafy, nosorožce, hrochy, gepardy, antilopy, hyeny a mnoho druhů ptáků.
Na seznam přírodní památky byl zařazen národní park Mount Kenya, který obklopuje nejvyšší horu země, ale i další parky na severu země v okolí jezera Turkana. Právě v této nehostinné krajině severu, která je poseta lávovými kameny a pouští, jsou parky nejnedotčenější, díky relativně složité dostupnosti.
Mezi největší parky v Keni i na světě patří národní park Tsavo, jehož síť cest měří téměř 2 tisíce kilometrů. Rozsáhlá rezervace Masai Mara na jihozápadě země se proslavila díky každoročnímu stěhování pakoňů a zeber z parku Masai Mara do parku Serengeti v Tanzánii. Navštivte zde masajskou vesnici Enkangu a poznejte tak tradiční způsob života tohoto obdivuhodného kmene.

Kulturní dědictví
Na seznam památek Unesco se zapsalo také romantické městečko Lamu (Ostrov oslů), které leží na stejnojmenném ostrově v Indickém oceánu. Jelikož leží takto odděleně, nejdéle odolávalo tlaku modernizace a můžete tak zde obdivovat mnoho památek svahilské kultury, např. pevnost či mešity. Je zde také krásně živo a pravou atmosféru Afriky nasajete za okamžik. Doporučujeme využít místní leteckou přepravu.
Nejúchvatnější ruiny najdou milovníci historie nedaleko Watamu, v magickém městečku Gedi, které budete chtít celičké vyfotit. V 17. či 18.století bylo toto místo vylidněno, nikdo dodnes neví proč – tajemná procházka hliněnými chýšemi, které si podmanil čas, může začít.
Keňa je obdivuhodné místo i proto, že právě zde se zrodil člověk – právě ona je považována za kolébku lidstva. Projděte si archeologická naleziště, z nichž nejpřístupnější a nejzajímavější je vesnička Hyrax Hill a přibližte se blíže k tajemství světa a života.

Potápění
Pobřeží Indického oceánu láká k objevování podmořského světa – pestrobarevné korálové útesy a rozmanití vodní živočichové čekají jen na Vás. Nejlepším obdobím jsou měsíce únor a březen, za nejlepšími místy se vydejte na ostrovy Watamu a Wasini nebo pláž Tiwi Brach s korálovým jezírkem. Potápěcí vybavení Vám zapůjčí ve všech větších hotelech nebo v turistických centrech.

Windsurfing a plachtění
Stálý silný vítr je ideální pro provozování windsurfingu, ale i pronajmutí jachty. Pro milovníky tradičního plachtění je ideální okolí ostrova Lamu, kde se můžete projet na arabských plachetnicích, jakými se plavili staří Arabové v dávné historii.

Létání
Snové létání nad pohádkovou africkou krajinou na kluzáku nebo v malém letadle se stane splněným snem. Proleťte se i nad safari a Viktoriiným jezerem. Výjimečným zážitkem bude také let balonem, který trvá kolem hodiny a půl.

Rafting
Velmi oblíbenou aktivitou je sjezd zpěněné řeky, který může trvat od jednoho do čtyř dnů. Nejpopulárnější je sjezd řeky Tana, severovýchodně od Nairobi či vodní zážitek na řece Galana.

Rybaření
Na své si přijdou i milovníci rybaření – od srpna do dubna v Keni mohou lovit tři druhy marlina, tuňáci či mečouni. V Keni se nachází také rybářský tábor v národním parku Mt Kenya, kde mají stovky rybářů políčeno na pstruhy.

Turistika a cyklistika
Samozřejmou klasikou všech aktivit zůstává pěší turistika, při které si dokonale užijete majestátné hory, stříbřití jezera či písčité pláže. V parku Mt Kenya si užijte výstup na druhou nejvyšší hora Afriky, která je symbolem celé země. Tuto vyhaslou sopku Mt Kinley pokrývá věčný sníh a led, což vzhledem k rovníkové poloze u místních vždy budilo respekt a víru v její magickou moc. Ve vulkanickém kráteru Mt Elgonu zase obdivujte horké prameny. Kolo si můžete půjčit v národních parcích, v sedle projeďte také prales Arabuko-Sokoke.

Nakupování
Samozřejmě si nenechte ujít exotické nákupy na mnohých afrických tržištích. Již samotné procházení kolem jednotlivých stánků, vykřikování či smlouvání o ceny bude zážitkem. Nakupte si dřevěné mísy, malajské masky, africké bubny, sošky z ebenového dřeva či rozmanité korálkové ozdoby.

Golf
V Keni nechybí ani golf – a to golf na velmi atraktivních a rozmanitých afrických hřištích, které se nejčastěji nacházejí blízko národních parků. Příjemnou tečkou je celoroční ideální počasí. Pro náročné je připraveno 18 jamkové hřiště Leisure Golf Club v Mombase nebo Great Rift Halley Golf Club v Nairobi. Kočkodani na stromech Vám při hře budou milými společníky.

REGIONY, OBLASTI

Pobřeží Indického oceánu
Pávě na pobřeží Indického oceánu leží nejoblíbenější turistická letoviska, která lákají plážemi s bílým pískem, kokosovými palmami a základnou k dalším výletům a exkurzím. Poklady podmořského světa jako jsou pestrobarevné korálové útesy jsou chráněny v mořských národních parcích, navštivte např. Watamu nebo Kisite-Mpunguti. Velkou atrakcí bude jistě také Kellerůvpark (safari ZOO), krokodýlí či motýlí farma nebo hadí park. Hlavním letoviskem je malebné městečko Malindi. Prohlédnout si můžete ruiny Gedi a Kilifi. Pro milovníky ptáků je připravena přírodní rezervace Arabuko Sokoke Forest. Právě v této oblasti se pohybovala také světoznámá osobnost Ernest Hemingway, který zde rybařil.
Mombasa je nejdůležitější pobřežní město založené kolem 12.století. I přes velmi vlhké podnebí Vás toto místo, zejména jeho Staré město, okouzlí.

Nairobi a okolí
Hlavní město Keni se nachází na jihozápadě území a má téměř 4 miliony obyvatel. Často je uváděno jako nejmodernější město východní Afriky a zároveň jako místo naprostých kontrastů. Na ulici potkáte elegantní obchodníky, navoněné dámy, ale i nejchudší spodinu společnosti, která žije v té největší chudobě a bídě. Jedná se o pravé africké velkoměsto, v jehož změti vůní, pach, hluku, křiku, gest, mimik i všudypřítomného modrého smogu se téměř ztratíte. Okolí náměstí City Square představuje skutečné centrum, kde se nachází výškové budovy a nablýskané mrakodrapy. Na masajském trhu si nakupte tradiční korálkové ozdoby a třeba se s Masaji i vyfoťte – za skromný úplatek samozřejmě. Město pulzuje neobyčejným tempem, ale trochu jiným než ho známe z měst evropských. Milovníky historie upoutá Národní muzeum s archeologickými i přírodovědnými sbírkami, ale hlavně fotkami Joy Adamsona ze života Keňanů. Pokud jste viděli legendární oskarový film Vzpomínky na Afriku, pak jistě nezapomeňte navštívit i čtvrť Karen, která je pojmenována po hlavní persóně tohoto filmu : Karen Blixen, která zde žila a založila první školu, nemocnici a plantáže, na kterých našli ti nejchudší práci.
Jižně od Nairobi se nachází nejstarší národní park Nairobi, která vznikl roku 1946. Se siluetou mrakodrapů na obzoru však nepředstavuje pravou africkou divočinu.

Západ
Přestože je tato oblast turisty neprávem opomíjena, představuje velmi lákavou, mírně kopečkovitou krajinu s plantážemi čaje a mnoha jezery. Nachází se zde i největší africké jezero – Viktoriino, na jehož pobřeží leží město Kisumu. V okolí jezera se můžete vydat do Národního parku Ruma nebo rezervace Deštný prales Kakamega, která je domovem unikátních živočišných druhů.

Sever
Poměrně nebezpečná, ale dobrodruhy s baťohy vyhledávaná oblast Keni, je rozsáhlé území na severu země, které se může pyšnit mnoha vyhaslými vulkány nebo zalesněnými horami obklopenými písečnou pouští. Bohužel se zde častěji vyskytují endemie žluté zimnice, hrozí také nebezpečí násilné kriminality a přepadení bandity (zejména u hranic se Somálskem). Největším jezerem je zde Turkana, u kterého se našly zkameněliny nejstarších lidských druhů. Největší zajímavostí a lákadlem jsou původní kmeny, které až dodnes žijí tradičním způsobem života. I mezi nimi však často vznikají neshody a nepokoje, které často ústí až ve vzájemné vyvražďování.

18. Červenec, 2012